Korzystanie z witryny www.sp-pogorze.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.
Co u nas?

Zdjęcia z aktualnych wydarzeń dostępne są w zakładce Aktualności / Galeria,

lub jeszcze więcej zdjęć na profilu szkoły na portalu społecznościowym Facebook.


GIMNAZJADA 2015

14.04.2015r. w Kosakowie odbyła się Gimnazjada. Wzięli w niej udział szóstoklasiści z trzech gminnych szkół podstawowych oraz gimnazjum. Uczniowie zostali podzieleni na 4 zespoły. W każdym znaleźli się reprezentanci wszystkich szkół. Drużyny rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych oraz teście wiedzy. Ten zaś został podzielony na aż 14 kategorii tematycznych. Wszyscy doskonale się bawili. Do zobaczenia za rok!

Marta Rymsza


ŻYWA LEKCJA HISTORII

Dziś (09.04.2015r.) w naszej szkole gościliśmy Teatr Historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. Tym razem uczniowie klas III-VI mieli okazje zapoznać się z Polska sarmacką i husarią - chlubą oręża polskiego. Nasi goście zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie, którym posługiwali się wojownicy dawnych epok. W rolę sarmaty, husarza i muszkietera wcielili się uczniowie, którzy tym samym uświetnili żywą lekcję historii. Przedstawienie było bardzo udane.

Monika Kuciel


MISTRZOWIE Z POGÓRZA U WÓJTA

Zwycięska drużyna Odysei Umysłu ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu spotkała się w środę z Wójtem Gminy Kosakowo – Jerzym Włudzikiem. Podczas spotkania uczniowie wraz ze swoimi trenerami oraz Dyrektorem Szkoły opowiadali o przeżyciach związanych z udziałem w ogólnopolskich eliminacjach Odysei Umysłu. Młodzi mieszkańcy gminy opowiedzieli o przygotowaniach do konkursu i planowaniu wyjazdu na światowe finały w USA. Wójt Gminy powiedział uczniom, że są dumą i ambasadorami gminy na świecie. Przed Dyrektorem Szkoły i opiekunami trudne zadanie zgromadzenia środków potrzebnych do wyjazdu za ocean. Regulamin Odysei Umysłu jest nieubłagany i koszt przelotu oraz zakwaterowania na miejscu muszą pokryć sami uczestnicy. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć uczniów w realizacji ich marzeń prosimy o wpłacanie pieniędzy na poniższe konto :

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pogórzu
Bank Rumia Spółdzielczy
25 8351 0003 0000 1342 2000 0020

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


WIZYTA W ZOO

We wtorek 31 marca 2015 roku klasy I c i III a były w ZOO. Podczas warsztatów edukacyjnych poznały mniej znane gatunki polskich ssaków. Mogły pogłaskać szynszylę i pobawić się z królikiem. Podczas spaceru po ZOO podziwiały słonie, lwy, żyrafy, małpy, lamy, niedźwiedzia, wilki i wiele innych zwierząt. Wszystkim dopisywał dobry humor.

Dorota Skakovska


MAŁY KONCERT W KLASIE II B

Wtorkowy ranek rozpoczęliśmy miłym, muzycznym koncertem. Mieliśmy przyjemność gościć Pana Michała Kierzkowskiego, na co dzień pracującego w Akademii Muzycznej. Pan Michał jest tatą naszego kolegi z klasy, Wiktora. Wiktor w asyście swojego taty i Franciszka (także ucznia klasy IIb), dali nam koncert. Chłopcy przepięknie zagrali na skrzypcach, opowiedzieli o budowie skrzypiec - wszyscy z uśmiechem na twarzy i w wielkim skupieniu wysłuchali koncertu. Ach jak przyjemnie rozpoczęliśmy dzień. Dziękujemy chłopcom i Panu Michałowi.  Uczniowie klasy IIb wraz z wychowawcą. 

Ewelina Raducha


BAJKOWE PRZEDPOŁUDNIE W KLASIE II A

Obiecaliśmy sobie w klasie, że przed świętami zrobimy sobie w klasie dzień kinowy. Co prawda chodziło o święta grudniowe, ale tak się jakoś przeciągnęło, że udało się dopiero teraz. Z drugiej strony, patrząc na pogodę za oknem, ciężko stwierdzić jakie święta się zbliżają. Tak czy owak – w końcu się udało. Były duży ekran, było ciemnawo jak w kinie i to co dzieciaki lubią najbardziej – popcorn.  

Marek Kułakowski


KASZUBSKIE PRZYGODY

Udało się! Prace nad projektem "My na Pomorzu" dobiegły końca, a ich zwieńczeniem były planszowe rozgrywki klasy IV.

W ciągu ostatnich 7 miesięcy w naszej szkole wiele się działo. Uczniowie brali udział w różnorodnych formach rekreacji - sprawdzali swoją orientację w terenie, brali udział w warsztatach kulinarnych, filmowych czy bursztynowych, przygotowywali tradycyjne ozdoby świąteczne, uczestniczyli w harcerskiej grze terenowej i na każdym kroku udowadniali, że ruch to zdrowie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dziewczynek z klasy VI udało się stworzyć wielką planszę do gry, dzięki której czwartoklasiści mogli podsumować swój udział w kilkumiesięcznym projekcie - oczywiście przez zabawę!

Chciałybyśmy serdecznie podziękować Dyrektorowi, wszystkim Nauczycielom, Rodzicom, zaproszonym do współpracy Gościom, a przede wszystkim UCZNIOM za ogromne zaangażowanie, entuzjazm i uśmiech w trakcie tej KASZUBSKIEJ PRZYGODY.

Agnieszka Lubowicka i Marta Rymsza


KIERMASZ   WIELKANOCNY

25 marca po południu odbył się w naszej szkole kiermasz wielkanocny. Znalazły się na nim prace plastyczno-techniczne z każdej klasy. Nie zabrakło pisanek, baranaków, stroików i kartek świątecznych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem Rodziców.

Renata Korybut-Orłowska


WYSTĘPY KÓŁKA MUZYCZNEGO

W poniedziałkowe popołudnie (23 marca) uczestnicy Kółka Muzycznego:  Agata, Marta, Julka, Oliwia, Sonia, Patrycja, Zuzia, Dominik i Dawid dali występ dla uczniów klas I-III, którzy spędzali jeszcze czas w szkolnej świetlicy. Przywitaliśmy się piosenką o tym, że "Lubimy bajki" i rozpoczęliśmy spektakl teatralnym gongiem-dzwoneczkiem. Przygotowaliśmy pierwszą "BAJKĘ SAMOGRAJKĘ" Jana Brzechwy. Wybór padł na "Kota w butach". Wszystkim sprawiliśmy sporo radości. Do zobaczenia na kolejnym spektaklu Teatrzyku Muzycznego.

Justyna Krytenko


OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

12 marca odbyły się w naszej  szkole Ogólnopolskie Wybory Książek. Tym razem prawo wyborcze przysługiwało nie tylko pełnoletnim obywatelom. Do urny wyborczej ruszyli uczniowie klas 1-3 i 4-6. Wędrująca urna wyborcza przemieszczała się z klasy do klasy…

Na kartach do głosowania uczniowie typowali  3 książki, które wg nich są naprawdę warte poznania. Kto zagłosował, mógł już tylko cieszyć się dobrym samopoczuciem  z powodu  spełnienia obywatelskiej powinności, mając  równocześnie nadzieję, że Jego głos może mieć  wpływ na księgozbiór szkolnej biblioteki lub listę lektur…

Hasło wyborcze autorstwa Oli z klasy 4a pozostaje aktualne podczas każdych wyborów: „Twój głos jest bardzo ważny, niech zagłosuje każdy!”

Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Agata, Natalia i Wiktoria podliczyła głosy i…

W czołówce  ulubionych książek uczniów klas 4-6 znalazły się: Igrzyska śmierci, Dziennik cwaniaczka, Kroniki Archeo, Gwiazd naszych wina i nieśmiertelny Harry Potter.

Młodsi czytelnicy wybierali przede wszystkim: Przygody Mikołajka, Magiczne drzewo, książki Holly Webb z serii Zaopiekuj się mną i Magic Molly, Przygody Pompona, Martynkę, książeczki z serii Czytam sobie i ...oczywiście nie mogło zabraknąć Koszmarnego Karolka!

 

Danuta Narewska


KASZUBSKIE ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU

Uczniowie z kółka kaszubskiego, prowadzonego przez panią Emilię Kula, odwiedzili  przedszkole „Fundacja Dobroczyńca” w Pogórzu. Dnia 20 marca 2015 roku dzieci, razem ze swoim opiekunem, przyszły do przedszkola w strojach kaszubskich, by przybliżyć swoim młodszym kolegom kulturę swojej „Małej Ojczyzny”.

Uczniowie zaprezentowali piosenki i tańce naszego regionu. Występ swój rozpoczęły polonezem „Hej, tu u nas na Kaszebach”. Potem zaśpiewały „Alfabet kaszubski”. Następnie przedstawiły piosenki morskie „Żeglarz” i „Reböce, reböce” i odtańczyły taniec „Fala”. Na zakończenie występu zostały zaprezentowane dwa tańce połączone z piosenkami „Cynda” i „Wele wele Wetka”.

Występ bardzo się podobał, został nagrodzony oklaskami i „słodkościami”. Przedszkolakom najbardziej podobał się instrument kaszubski – diabelskie skrzypce, na którym każde z dzieci wybiło rytm.

Mali artyści byli zadowoleni i dumni z pobytu w przedszkolu.

Wystąpili: Żaneta Szleszyńska z II a, Zosia i Tadzio Wojciechowscy z III a, Oliwia i Wiktoria  Skundź, Amelia Rutowicz, Natalia Opala z III b , Zuzia Polańska   z IV a, Michał Bigott, Michał Korybut – Orłowski, Maciek Grabowski, Grześ Brzeziński z kl. V b.

Emilia Kula


Ponad 1000 zdjęć i 3,41 minut filmu, czyli "Sny Marceliny"

Podczas szkolnych  warsztatów animacji młodym filmowcom udało się "wyprodukować" kolejną już, trwającą tym razem ponad 3 minuty animację  - "Sny Marceliny" . Filmowy proces powstawania filmu rozpoczął się już we wrześniu, a więc trwał ponad 6 miesięcy. Praca nad filmem wymaga od całej ekipy anielskiej cierpliwości i gotowości współpracy ze sobą. Opracowywanie scenariusza, tworzenie storyboardu, wybranie techniki animacji, prace plastyczne, zrobienie ogromnej ilości zdjęć, różnych ujęć postaci, w końcu dopasowanie muzyki do zróżnicowanych nastrojowo scen - temu wszystkiemu uczniowie sprostali na medal...Jedni okazali się mistrzami rysunku, inni świetnymi scenarzystami, a jeszcze inni wykazali się doskonałym słuchem muzycznym.. .Animacja zostanie przesłana na dwa ogólnopolskie konkursy (Oko kalejdoskopu i Halo echo!), podczas których organizatorzy dokonują przeglądu dziecięcej twórczości filmowej, uznając ją za unikatową i godną uwagi.

 Link do filmu poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=ph7efOWIXc0

Danuta Narewska


ZAĆMIENIE / PORUSZENIE

Dzisiaj w szkole Wielkie Poruszenie!

Bo jak tu na lekcji pracować…

Gdy na dworze słońca zaćmienie

Można było obserwować.

 

Marek Kułakowski


DZIEŃ OTWARTY

Dziękuję wszystkim gościom tłumnie przybyłym do naszej szkoły z okazji Dnia Otwartego (19.03.2015r.). Było nam niezmiernie miło Państwa gościć i dziękujemy za wszystkie słowa uznania do nas kierowane. Do zobaczenia już wkrótce! Dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę i poświęcony czas.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZYRODNICZY "ŚWIETLIK"

17 marca 2015 r. uczniowie z klas II – VI uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Świetlik”. Zadaniem uczestników konkursu było wcześniejsze przeprowadzenie kilku doświadczeń pozwalających zbadać różne procesy i zjawiska przyrodnicze. Uczniowie uczęszczający na zajęcia przyrodnicze, prowadzone przez Panią Ewę Rajewską, wykonywali doświadczenia w szkole. W dniu konkursu każdy uczeń otrzymał test zawierający różnorodne pytania badające ogólna wiedzę przyrodniczą oraz rozumienie wcześniej przeprowadzonych doświadczeń. W konkursie brało udział 38 uczniów. Teraz czekamy na wyniki.

Ewa Rajewska


APEL Z OKAZJI DNIA KOBIET

W poniedziałek 9 marca Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem - panią Elizą Filipowicz - przygotowali przedstawienie z okazji obchodzonego dzień wcześniej Dnia Kobiet. Na scenie zaprezentowali się uczniowie w scenkach prezentujących różne oblicza odwiecznej wojny płci. Czasem to ON był tym złym, czasem to ONA. Wszystko pozakane z przymrużeniem oka spowodowało rozbawienie całej publiczności. Ukoronowaniem występu była piosenka "Być kobietą" w wykonaniu Pauliny z klasy VI. Na koniec życzenia z okazji obchodzonego święta złożył Dyrektor Szkoły.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


DAMY i DŻENTELMENI

Dnia 09.03.2015r. w poniedziałek, zamiast ostatniego piątku miesiąca, uczennice przebrały sie za damy a uczniowie za dżentelmenów. W szkole zaroiło się od eleganckich sukienek, kapeluszy i garniturów. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Poczuli sie jak w innym świecie. Ten dzień uczniowie zapamiętają na zawsze.

Paulina Ćwirko (uczennica kl. VIa)


PREZENTACJA DRUŻYN ODYSEI UMYSŁU

W poniedziałek 9 marca zaprezentowane publicznie zostały dwie drużyny Odysei Umysłu, które podczas eliminacji regionalnych zajęły pierwsze miejsce i awansowały do zmagań ogólnopolskich. Gratulujemy uczniom i ich opiekunom. Życzymy dalszych sukcesów i wywalczenia wyjazdu do USA!!

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


SPOTKANIE Z PANEM KLEKSEM

W piątek 6.03. uczniowie klas III i IV trafili do rozśpiewanej i roztańczonej akademii, gdzie na straży wiecznego optymizmu i najwyższej umiejętności nauki przez zabawę stoi niestrudzony, nieoceniony, szalony… profesor Ambroży Kleks. Spotkanie z tym bohaterem szkolnej lektury miało miejsce w Multikinie.

O przedstawionej szkole marzy chyba każdy uczeń. Przyjemnie byłoby uczyć się kleksografii czy leczenia chorych sprzętów… W przedstawieniu oprócz pana Kleksa i jego uczniów, wystąpił mówiący szpak Mateusz, który opowiedział widzom pouczającą historię o tym, jak przez nieposłuszeństwo wobec rodziców można ściągnąć nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na najbliższych. Uczniowie akademii, z Adasiem na czele, pokazali, że do gotowania można wykorzystać bańki mydlane, do wyprawy na księżyc kolorowe wiatraczki, a na męczący upał najlepszy jest padający śnieg. W spektaklu nie zabrakło wesołych piosenek a podstawie wierszy Jana Brzechwy. Wszyscy zgromadzeni podziękowali aktorom Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia gromkimi brawami.

Renata Korybut-Orłowska


NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYM CZŁOWIEKIEM

W czwartek 5.03. uczniowie klas IV – VI spotkali się w Domu Kultury w Pierwoszynie z Marcinem Gienieczko – podróżnikiem i sportowcem, który opowiedział o swoich dotychczasowych wyprawach oraz przygotowaniach do następnej.

Pan Marcin samotnie spłynął pontonem największą rzekę Alaski Yukon (w ciągu 76 dni). W canoe przepłynął szlak Nexo (Dania) - Darłowo w 28 godzin. Odbył wyprawę do źródeł Amazonki, przepłynął rzekę Rio Napo w Ekwadorze i Peru oraz największą syberyjską rzekę Lenę (4300 km w 63 dni). Z tych wszystkich ekstremalnych podróży zaprezentował zdjęcia. Spotkanie uznaliśmy za bardzo interesujące. Była to dla nas cenna lekcja wiedzy o świecie.

Renata Korybut-Orłowska

 


"SZEWCZYK DRATEWKA" W MULTIKINIE

We wtorek 3.03. uczniowie klas I i II udali się do Multikina, by obejrzeć przedstawienie „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Na scenie oprócz tytułowego bohatera wystąpił Smok Wawelski, Król Krak oraz księżniczka Rozamunda. W przedstawieniu pojawiły się kukiełki i pacynki. Wesołe piosenki przeplatały się ze znanymi wyliczankami. Na przykładzie Dratewki dzieci dowiedziały się, że skromnością, odwagą i pracowitością można wiele zdziałać. Wszystkim dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. Z zapartym tchem śledziły losy dzielnego szewczyka i kibicowały mu podczas wykonywania kolejnych niełatwych zadań.

Renata Korybut-Orłowska


KIM ZOSTANĘ W PRZYSZŁOŚCI?

W każdy ostatni piątek miesiąca jest dzień bez mundurka. Ostatniego dnia lutego uczniowie zamanifestowali, kim bedą w przyszłości. Życzymy wytrwałości w dążeniu do celu.

Marek Kułakowski


„HOSPITOWANA” LEKCJA ANGIELSKIEGO

W piątek 27 lutego 2015r. naszą szkołę odwiedził przedstawiciel British Council, rodowity londyńczyk.  Odwiedziny tego niezwykłego gościa były nagrodą, którą wywalczył dla swojej klasy Dominik Knap, uczeń 3C. Pan Smith przeprowadził bardzo ciekawą  lekcję. Uczniowie zaprezentowali  swoje umiejętności z języka angielskiego, przedstawiając 4 scenki opowiadania The Ring of Albion. Ze wszystkimi zadaniami  świetnie sobie poradzili. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Mariola Sulkowska


"BĘC, JABŁKIEM W GŁOWĘ"

25 lutego w Centrum Nauki Experyment odbyły się pokazy eksperymentów w ramach konkursu „Bęc, jabłkiem w głowę”. Konkurs organizowany jest przez Centrum Nauki Experyment i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Z naszej szkoły występowały trzy drużyny w następujących składach: 1 Agata Wierzbicka, Zuzanna Stulich, Natalia Krasowska; 2. Tymon Kolubiński, Maciej Krysiak; 3. Jakub Dziopa, Martyna Kurgan, Amelia Sokołowska.


Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie eksperymentu, zgłębienie tematyki wybranego zagadnienia, wyciągnięcie wniosków, opracowanie jego wyników i przygotowanie pokazu. Wszystkie drużyny prezentowały się bardzo dobrze. Teraz  z niecierpliwością czekamy na wyłonienie laureatów konkursu. Po pokazach w nagrodę mogliśmy pobawić się w Experymencie.


Ewa Rajewska


GMINNA OLIMIADA ZIOMOWA W DĘBOGÓRZU

W czwartek  19.02.2015 r. w Szkole Podstawowej w Dębogórzu odbyła się Gminna Olimpiada Zimowa. W tym roku miała ona trochę inną formę. Każda drużyna liczyła po sześciu zawodników, w skład której wchodził jeden chłopiec i jedna dziewczynka z poszczególnych szkół. Drużyny rywalizowały w formie wyścigów na poziomie klasy IV, V i VI. Uczniowie jeździli na łyżworolkach, toczyli kule śniegowe, omijali przeręble. Mieli do wykonanie jeszcze wiele innych ciekawych konkurencji.  Mogliśmy oglądać również zespoły taneczne i indywidualne występy uczennic z każdej ze szkół. Uczniowie świetnie się bawili. Na koniec każdy zespół otrzymał medale, a każda szkoła pamiątkowy puchar.

Aleksandra Salamon


Ferie w szkole: WIECZÓR GIER PLANSZOWYCH

W czwartkowe popołudnie do szkoły przybyli wielbiciele gier planszowych. Zacięte i pasjonujące rozgrywki toczono przy kilku stołach. Okrzykom radości nie było końca! Jedni wygrywali, innym przyszło pogodzić się z porażką, ale wszyscy wychodzili ze szkoły z uśmiechem. 

Marta Rymsza


Ferie w szkole: WARSZTATY KULINARNE

W środę uczestnicy warsztatów kulinarnych mieli niepowtarzalną okazję skosztowania prawdziwych przysmaków. Pani Karolina i pani Halinka przywiozły ze sobą do szkoły świeżo upieczony chleb i śmietanę, z której uczniowie własnoręcznie ubili masło. Kanapki wykonane ze świeżych i naturalnych produktów to prawdziwe delicje! Nikt nie zapomniał również o zdrowych dodatkach. Kolorowe kanapki przyozdobione papryką, rzodkiewkami, ogórkiem czy jarmużem to idealne drugie śniadanie.

Na szczęście nasi goście nie zapomnieli również o wielbicielach słodkich smakołyków. Z tego samego ciasta, z którego wyrabia się chleb przygatowano pyszne kaszubskie racuszki "ruchanki". Posypane cukrem stanowiły przepyszny deser. 

Podczas warsztatów uczniowie uczyli się także, jak kilkoma wprawnymi ruchami z jabłka czy rzodkiewki można przygotować piękną różę, a plaster ogórka zamienić w listek.

Marta Rymsza


 Ferie w szkole: DZIEŃ HARCERSKI

We wtorek chętni uczniowie wzięli udział w zbiórce i grze terenowej zorganizowanej przez harcerki z 13. Kosakowskiej Drużyny Harcerek "Chata".

Wiosenna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. O godzinie 10 przed szkołą zebrali się uczniowie - reprezentanci czterech domów z Hogwartu. Musieli oni sprostać zadaniom przygotowanym przez Hermionę, Hagrida czy samego Harry'ego Pottera. Rozwiązywanie podchwytliwych zagadek, szukanie ZNICZA, tropienie śladów, rozpoznawanie tajemniczych eliksirów... to tylko część atrakcji, które spotkały uczestników gry w magicznym świecie.

W dobrym towarzystwie czas mija nieubłaganie. Niemal w samo południe uczniowie i harcerki zakończyli zbiórkę w uroczystym kręgu. Wszyscy z uśmiechami na twarzach rozeszli się do domów. Czuwaj!

Marta Rymsza


Ferie w szkole: DZIEŃ FILMOWY

Do oscarowej gali zostały jeszcze dwa tygodnie, a tymczasem w Pogórzu powstawał film, który śmiało mógłby konkurować z propozycjami rodem z Holywood. Należy podkreślić, iż będzie to pozycja niskobudżetowa, odwołująca się do mitologicznych tradycji. Na stworzenie scenopisu, przygotowanie scenografii, nauczenie się roli, dokonanie charakteryzacji i nakręcenie wszystkich ujęć uczniowie mieli zaledwie 3 godziny. Sprostali jednak temu niezwykle trudnemu zadaniu i teraz z niecierpliwością czekamy na światową premierę ich najnowszego dzieła.

Historię Kory, córki właścicielki słynnej na całym świecie sieci kwiaciarni, która złamała prawo, zrywając NARCYZA, poznacie już wkrótce. Dodam tylko, że po piętach depcze jej młodszy aspirant Hades, a o zdarzeniu będą informowały pogórskie media...

Marta Rymsza


"POWRÓT KOSZYKÓWKI DO SZKÓŁ"

W sobotę 31.01.2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w festynie kończącym program pilotażowy pod tytułem „ Powrót Koszykówki do Szkół”. Impreza odbyła się w Pucku. Na festynie spotkali się uczniowie z 12 Szkół Podstawowych z województwa pomorskiego. Każda szkoła wystawiła dwóch swoich najlepszych zawodników, którzy weszli w skład dwóch grających ze sobą drużyn. Naszą szkołę reprezentowali Sebastian Hildebrandt i Jakub Krauze uczniowie z klasy VI a. Pozostali uczestnicy brali udział w rywalizacjach sportowych pomiędzy tercjami meczu. Spotkanie odbyło się w miłej, sportowej atmosferze. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Trefl Sopot, a sponsorem Fundacja Polska Miedź.

Aleksandra Salamon


W-F w .... KRĘGIELNI

W piątek 30.01.2015 r. zajęcia z wychowania fizycznego w klasie IV c odbyły się nie na sali gimnastycznej lecz w kręgielni. Uczniowie zapoznali się z inną formą ruchu, którą mogą wykorzystać w czasie wolnym od zajęć. Nie każdy wie, że kręgle są jednym z nastarszych sportów na świecie, którym fascynowali się już Starożytni Egipcjanie. Nasi uczniowie zapoznali się z obecnie obowiązującymi zasadami gry, które po raz pierwszy zostały spisane w 1895. Wtedy też powstał pierszy na świecie Związek Bowlingowy. Wszyscy uczniowie przestrzegali obowiązujących reguł , a przy tym świetnie się bawili. Na pewno powtórzymy jeszcze takie zajęcia.

Aleksandra Salamon


"BURSZTYNOWE ZAJĘCIA"
 
Bursztyn. Bur-szty-ny. Bursztynek. Te słowa były w miniony piątek (30.01.2015r.) na ustach wszystkich w naszej szkole. Dlaczego? Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli tego dnia w absorbujących warsztatach „bursztynniczych”.
 
W czasie zajęć dowiedzieli się jak i gdzie powstał bursztyn. Poznali jego wkład w historię oraz właściwości zdrowotne. Mieli okazję obejrzeć jego różne rodzaje, a także podziwiać inkluzje- zatopione w żywicy owady.
 
W drugiej części warsztatów uczniowie mogli poczuć smak pracy jubilera- gładzili i polerowali bursztyny, nadając im wymyślne kształty. A wszystko to odbywało się w oszałamiającym zapachu bursztynowego kadzidła… Tak, tak, bo w naszej szkole uczymy się wielozmysłowo- także przez dotyk i węch :)
 
Agnieszka Lubowicka

Z PLUSZAKIEM W SZKOLE
 
W każdy ostatni piątek miesiąca jest dzień bez mundurka. 30 stycznia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami lub grami planszowymi. Dzięki zabawkom zrobiło się kolorowo i wesoło. Niektórzy przynieśli maskotki imponujących rozmiarów.

Renata Korybut - Orłowska
 

BAL KARNAWAŁOWY KLAS I-III
Karnawał to czas wspaniałych zabaw tanecznych. 29.01. uczniowie klas I – III zgromadzili się w sali gimnastycznej na balu. Spotkały się księżniczki, tancerki, rycerze, wróżki, kowboje, aniołki oraz wiele innych postaci z bajek i filmów. Odwiedził nas SpongeBob, panna młoda, Myszka Miki i kosmonauta. Były konkursy, sztuczki magiczne i poczęstunek. Uczniowie zgodnie uznali bal za udany i … czekają na kolejny za rok!

Renata Korybut - Orłowska

APEL PODSUMOWUJĄCY I SEMESTR
W czwartek 29.01. uczniowie klas IV –VI spotkali się w sali gimnastycznej na apelu podsumowującym pierwszy semestr nauki. Po odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrał Dyrektor Rafał Juszczyk, który podsumował wyniki klasyfikacji. Przed wszystkimi zaprezentowali się uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen 4,75 i powyżej. Dowiedzieliśmy się, że średnia ocen wszystkich uczniów klas starszych wynosi 4,99! Na środek sali wyszli również uczniowie ze 100% frekwencją. W całej szkole aż 40 uczniów nie opuściło ani jednego dnia nauki!

Następnie pan Dyrektor podsumował etapy rejonowe konkursów kuratoryjnych oraz konkurs matematyczny Alfik, przypomniał o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas ferii, pogratulował uczniom oraz wychowawcom i złożył wszystkim życzenia udanego i spokojnego wypoczynku.

Wszystkim uczniom, którzy tak ciężko i intensywnie pracowali w pierwszym semestrze serdecznie gratulujemy!

Renata Korybut – Orłowska

DZIEŃ DZIADKÓW (22.01.2015r.)

Takiego oblężenia już dawno w naszej szkole nie było. Pierwsi goście zaczęli pojawiać się już 45 minut (!) przed rozpoczęciem uroczystości, a około 30 minut do rozpoczęcia sala była już prawie w połowie wypełniona. Nic więc dziwnego, że punktualnie o 17.00 rozpoczęliśmy w nadkomplecie uroczyste świętowanie Dnia Dziadków.

Dziś dwa światy się spotkały:

jeden duży, drugi mały.

Jeden stary, drugi młody.

Nie są jednak to przeszkody

by te światy razem trwały

i się wspólnie przeplatały. (…)

Tymi słowami Laura (uczennica klasy IIa) wraz ze swoją babcią rozpoczęły konkurs: Wnuczęta kontra Dziadkowie. W rolę prowadzącej wcieliła się p. Vice Dyrektor Renata Korybut-Orłowska. Jurorami konkursu zostali Laura z babcią, oraz p. Dyrektor Rafał Juszczyk. W drużynach konkursowych zasiadło 8 dziadków i 8 wnucząt.

Konkurs składał się z pytań dotyczących historii i teraźniejszości. Pytania pojawiały się na ekranie lub przedstawiali je uczniowie klas I-III, którzy wykonali własną wersję piosenki „Bałkanica”, romantyczny aranż hitu Anny Jantar, brawurowy taniec koreańskiego popu, dostojny taniec dworski, niebieską bajkę, wakacyjny film grozy, humorystyczną adaptację książki o Mikołajku, oraz Chochole wesele. Uczniowie okazali się bardzo gościnni. Nie znając odpowiedzi na temat cytatu „ani be, ani me, ani kukuryku” musieli uznać wyższość drużyny Dziadków. Jednak nawet przegrana nie była w stanie popsuć humoru wnuczkom – w końcu dzisiaj obchodziliśmy Dzień Dziadków.

Na zakończenie rozdanie nagród, życzenia od p. Dyrektora dla Szanownych Seniorów i Piosenka Finałowa. Opuszczając w radosnych nastrojach salę gimnastyczną, Dziadkowie dostali w prezencie własne portrety namalowane przez dzieciaki. Jeszcze tylko wpisy w kronice szkolnej i uroczystość możemy uznać za zakończoną.

NAJLEPSZE ŻYCZENIA OD WNUCZĄT DLA DZIADKÓW!

Marek Kułakowski


WIZYTA PIERWSZAKÓW W GMINNEJ BIBLIOTECE W KOSAKOWIE