Korzystanie z witryny www.sp-pogorze.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.
Co u nas?

Zdjęcia z aktualnych wydarzeń dostępne są w zakładce Aktualności / Galeria,

lub jeszcze więcej zdjęć na profilu szkoły na portalu społecznościowym Facebook.

 


PIERWSZAKI PIEKARZAMI

W dniu dzisiejszym (22.10.2014r.) uczniowie klasy Ia odwiedzili Tesco na Karwinach. Mieli okazję zwiedzić obszary niedostępne dla klientów, poznać proces powstawania pieczywa, a także samodzielnie upiec swoje własne pizze. Dzieci uczyły się obsługi kasy i odwiedziły siedzibę ochrony sklepu. Pracownicy przygotowali dla uczniów pyszny poczęstunek - drożdżówki, ciastka, soki i owoce, a także konkurs plastyczny, w którym nagrodzeni zostali wszyscy uczestnicy. Za ciekawą lekcję oraz mile spędzony czas serdecznie dziękujemy mamie Huberta.

Dorota Nikelska

 


WARSZTATY DLA RODZICÓW


W dniu 21.10.2014r. odbyły się warsztaty dla rodziców klasy Ib, które zorganizowała i przeprowadziła mgr Marzenna Dettlaff. Podczas spotkania rodzice zostali zapoznani z  teoretycznymi  zagadnieniami związanymi z nauką czytania i pisania. W trakcie licznych ćwiczeń, mieli również okazję do  zrozumienia  "na własnej skórze"  trudności i ograniczeń, z którymi zmagają się dzieci podczas początkowej nauki w szkole. Przybyli poznali i przećwiczyli metody nauki czytania i pisania, aby efektywniej pracować ze swoimi dziećmi w domu. Asystentami prowadzącej  warsztaty było czworo uczniów z klasy Ib, którzy z ogromnym zaangażowaniem i przejęciem uczestniczyli w spotkaniu.

Marzenna Dettlaff

 


POLICJA W SZKOLE

20 października naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele policji. To niezwykłe spotkanie stało się okazją, by uczniowie klas I przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz właściwego zachowania w kontaktach z nieznajomymi. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali „Nasz elementarz bezpieczeństwa” oraz znaczki odblaskowe. Dziękujemy Policji z Kosakowa i Pucka za złożoną wizytę, a uczniom życzymy bezpiecznych zabaw w domu i szkole.

Renata Korybut-Orłowska

 


BICIE REKORDU

W dniu dzisiejszym - czyli w czwartek 16 października 2014 roku - wzięliśmy udział w akcji zorganizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, polegającej na biciu rekordu Guinnessa w zbiorowej resuscytacji. Wszyscy uczniowie pod czujnym okiem opiekunów co pół minuty zmieniali się podczas ćwiczeń. Wszyscy doskonale wiedzieli jak ważną umiejętnością jest udzielanie pierwszej pomocy. Koordynatorkami akcji były panie Urszula Kozielska i Dorota Nikelska. Gratulujemy działalności ratowniczej :-)

Film dostępny pod adresem: http://www.youtube.com/watch?v=ulG3A3s109U

Dyrektor Rafał Juszczyk

 


DZIEŃ PATRONA

Dzisiaj w szkole wielkie zamieszanie:. Święto Edukacji Narodowej, Pasowanie na czytelnika klas pierwszych oraz Dzień Patrona. Uczniowie klas I-III w salach rozwiązywali krzyżówki i rebusy oraz kolorowali okręty. Natomiast klasy IV-VI na sali gimnastycznej rysowały portret Xawerego Czernickiego. Efekty pracy naszych zdolnych dzieciaków w galerii.

Marek Kułakowski

 


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

„We don’t need no education! Teachers leave us kids alone”- powitały nas dziś w szkole okrzyki uczniów z klasy VIa. „Ale jak to?”- zastanawiali się zdezorientowani nauczyciele - „W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie krzyczą, by zostawić ich w spokoju? Co się tu dzieje?”

Na szczęście cytat z utworu „Another Brick In The Wall” zespołu Pink Floyd był tylko prowokacyjnym początkiem akademii z okazji Dnia Nauczyciela. Okazało się po prostu, że zbuntowane nastolatki do dzisiejszego dnia nie ułożyły scenariusza imprezy, a tak oto wyrażają swoje emocje. Publiczność natomiast mimowolnie stała się świadkami ich wytężonej i pośpiesznej pracy.

Na szczęście to bardzo zdolni i kreatywni młodzi ludzie, więc jakby naprędce i od niechcenia wpadali na pomysły, które można wykorzystać na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wygłosili kilka wierszy, zaśpiewali kilka piosenek z dedykacją (np. „Money, Money, Money” dla Pań Księgowych, „Help” dla Pani Sekretarki czy „Podaj cegłę” dla Panów Konserwatorów). Okazało się też, że choć „z nauczycielem nigdy nie wie, oj nie wie się/ czy dobrze jest, dobrze jest czy źle” to i tak uczniowie składają dziś „życzeń wiele/ na co dzień i na niedzielę” swoim ukochanym belfrom.

Następnie na scenę wkroczył inspektor, wypisz-wymaluj z opowiadania „Wizytacja” z książki „Mikołajek”. Co więcej, sam Mikołajek i jego koledzy także zagościli w sali gimnastycznej. A wiadomo, że jak Mikołajek i spółka, to uśmiech jest gwarantowany. Zatem wszyscy „świetnieśmy się bawili”. Na koniec wszyscy uczniowie wyklaskali, wytupali i wyśpiewali piosenkę o tym, że „nasza szkoła jest THE BEST”.

Trzeba przyznać, że zdolni są ci nasi uczniowie. Gdyby nie przyznali się na wstępie, nikt by nie powiedział, że wymyślili tę akademię ot tak, na poczekaniu. Z drugiej strony, my ich dobrze znamy i wiem, że nie zawsze trzeba wierzyć w to, co mówią ;)

Agnieszka Lubowicka

 


„Bajkowy tor przeszkód”  i  pasowanie na czytelnika.

W dniu 14 października  pierwszoklasiści  pokonali  „Bajkowy tor przeszkód”  i  uroczyście zostali przyjęci  do grona czytelników  szkolnej biblioteki.  Podczas spotkania  z  Myszką  Miki kandydaci na czytelników musieli  udowodnić, że znają  bajkowych bohaterów,  kojarzą  bajkowe rekwizyty, umieją nauczyć  Koszmarnego Karolka, jak należy zachowywać się w bibliotece.  Nie mogło się też obyć bez złożenia odcisku paluszka  na regulaminie biblioteki. Przydał się  tutaj magiczny złoty atrament . Szybko okazało się, że uczniowie klas  pierwszych  w pełni zasługują  na miano czytelnika  biblioteki. Stąd śmiało mogli  zasiąść na królewskim tronie, a Myszka Miki kładąc na ramieniu Bajkowe opowieści  Disneya,  pasowała  każdego z nich na czytelnika.

W roli bajkowych bohaterów wystąpili uczniowie z klasy Vb

Martynka - Oliwia  Beczek

Kot w butach – Paulina Markowc

Kopciuszek – Wiktoria  Kosidło

Koszmarny Karolek – Natalia Krasowska

Czerwony Kapturek – Zuzanna Stullich  

 

Myszka Miki  (Danuta  Narewska)

 


TUBA

Dnia 9.10. odbyła się „Żywa Lekcja Muzyki”. Podczas spotkania uczniowie poznali kolejny instrument dęty drewniany – tubę. Niektórzy mieli możliwość zagrania na nim. Podczas koncertu wysłuchaliśmy utworów klasycznych i popularnych. Po muzycznym spotkaniu dziewczynki z  klas starszych zostały zachęcone do udziału w zbiórkach drużyny harcerskiej. Następnie zostały wręczone nagrody w konkursie plastycznym „Skąd przywędrowały ziemniaki?”. Prace plastyczne można było oglądać podczas Święta Pieczonego Ziemniaka.

W klasach I – III nagrodzono: Piotra Stefanowicza i Macieja Markowskiego z klasy I b ( I miejsce), Olgę Marcinkiewicz z klasy III c (II miejsce) oraz Milenę Twarowską z klasy III c (III miejsce). Wśród uczniów klas starszych I miejsce zajął Marek Rudnicki (klasa V a), II miejsce – Kajetan Krytenko (klasa IV a), III miejsce – Jarosław Wojciechowski (klasa IV b).

Renata Korybut-Orłowska

 


PIERWSZAKI ZAPUSZCZAJĄ KORZENIE

W dniu dzisiejszym uczniowie klas pierwszych dokonali uroczystego posadzenia drzewka, które otrzymali w prezencie od klas drugich podczas uroczystego pasowania. Wszyscy z ogromnym zaangażowaniem używali łopaty, aby korzenie mogły mocno utrzymać młodą wierzbę. Teraz każdego dnia uczniowie będą mogli obserwować jak ich drzewko rośnie - podobnie jak oni dorastają w murach naszej szkoły. Za rok podtrzymując tradycję przekażą inne drzewko w prezencie kolejnemu rocznikowi pierwszaków.

Dyrektor Rafał Juszczyk

 


SPOTKANIE INTEGRACYJNE IIb

W czwartek 2 października 2014 r. odbyło się spotkanie integracyjne klasy IIb  z nowym wychowawcą - panią Eweliną Raducha, na którym obecny były również Dyrektor Szkoły p. Rafał Juszczyk. Wszyscy doskonale się bawili i widać ogromną sympatię, jaką uczniowie obdarzyli nowego wychowawcę. W zabawie wykorzystano konkurencje sportowe oraz wykonywano projekt "nauczyciela przyszłości". 

Dyrektor Rafał Juszczyk

 


PASOWANIE NA UCZNIA

We wtorek 30.09 przy plaży w Mechelinkach stawili się: bosman p. Dorota Nikelska wraz z majtkami z klasy Ia, bosman p. Marzenna Dettlaff wraz z majtkami z klas Ib i bosman p. Urszula Kozielska wraz z majtkami z klasy Ic. Po pokonaniu burz i sztormów, dzielni uczniowie rozwiązali wszystkie zadania. Nikt nie wypadł za burtę. Rejs pokazał, że są dzieli, mądrzy i odważni.

Wobec tego Kapitan statku "Xawery Czernicki" p Rafał Juszczyk przy pomocy oficera p. Renaty Korybut-Orłowskiej, uroczyście pasował ich na Marynarzy i przyjął w poczet swojej załogi. Gratulujemy!

Urszula Kozielska

 


DZIEŃ CHŁOPAKA - WIELKA DRAKA

Uczniowie z Samorządu Szkolnego pamiętali o Dniu Chłopaka i 30 września 2014 roku wręczyli wraz z życzeniami każdemu uczniowi w naszej szkole pyszne, czerwone, soczyste jabłko. Mniam !!!

Po południu odbyła się dyskoteka dla uczniów klas IV-VI, w trakcie której dziewczyny z samorządu uczniowskiego zorganizowały i przeprowadziły konkursy z okazji Dnia Chłopaka.

Eliza Filipowcz

 


"INDIAŃSKIE" ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Tradycją naszej szkoły jest wrześniowy festyn rodzinny: Święto Pieczonego Ziemniaka. Każda z cyklicznych imprez odbywa się pod innym hasłem. W tym roku 26.09.2014r. wcieliliśmy się w plemiona indiańskie. Były wigwamy, totemy i okrzyki plemion. Młodzi Indianie mogli wykazać się w konkurencjach sportowo-zręcznościowych. Dla starszych i młodszych odbyły się konkursy tematyczne. Nie mogło oczywiście zabraknąć pieczonych ziemniaków i innych potraw ziemniaczanych. Zalety ziemniaków wysławiane były w pieśniach ku czci kartofla.

Marek Kułakowski

 


BAJKOWE CZYTANIE I OPOWIEŚCI O KOCIE, KTÓRY ...

22 września  w bibliotece szkolnej  rozpoczęło się pierwsze w tym roku szkolnym Bajkowe Czytanie dla uczniów klas 1-3. Opowieść o  Niepraktycznym kocie przeczytała Pani wicedyrektor Renata Korybut–Orłowska. Praktyczny Pan zakupił kota, gdyż usłyszał, że działa na człowieka uspokajająco. Kot jednak nie mruczał, więc Praktyczny Pan zaczął podejrzewać, że kot jest zepsuty! Nic bardziej mylnego! Praktyczny Pan zapomniał o jednej ważnej rzeczy! Kot lubi być głaskany – wiedzą to nawet dzieci!

Jako iż Bajkowe Czytanie będzie odbywać się częściej (raz w tygodniu), kolejne informacje i zdjęcia będą dostępne w zakładce Szkoła / Bibloteka.

Danuta Narewska

 


 

RAJD ROWEROWY KLASY Vb

20 września klasa Vb razem z wychowawcą Aleksandrą Salamon i rodzicami uczestniczyli w rajdzie rowerowym . Rajd ten zainaugurował rozpoczęcie klasy V jak również pożegnał kończące się lato. Wszyscy chętni spotkali się przed szkołą o godzinie 10.00. Trasa wiodła przez Dębogórze, Kazimierz, rezerwat Beka, Osłonino, Rzucewo, Puck gdzie zrobiliśmy sobie dłuższą przerwę nie tylko na odpoczynek, ale również na przepyszne lody. Droga powrotna była taka sama. Trasa była bardzo ambitna jeżeli chodzi o długość, ponieważ w sumie przejechaliśmy ponad 50 km. Pogoda i humory wszystkim dopisały. Liczymy na kolejne dystansowe rekordy na przyszłych wyprawach.

Aleksandra Salamon

 


 

SPRZĄTANIE ŚWIATA

„Wystarczyła niecała godzina, by teren wokół szkoły został dokładnie posprzątany przez klasę IV a” – relacjonowała p. Joanna Napierała. Okazja ku temu była nie byle jaka. 19 września uczniowie starszych klas naszej szkoły włączyli się w ogólnoświatową akcję Sprzątania Świata. Już od kilku lat w trzeci piątek września porządkujemy las na Suchym Dworze. Na Suchy Dwór udały się, pod opieką wychowawców, klasy szóste, piąte i klasa IV c. Klasy IV a i IV b sprzątały okolice naszej szkoły. Pracowaliśmy z wielkim zapałem, zwłaszcza, że śmieci jak co roku „upiększały” obficie leśne ścieżki. W tym roku efektem naszej pracy było zebranie kilkunastu worków śmieci i kilku opon samochodowych. Klasy młodsze w tym dniu miały zajęcia na tematy ekologiczne w szkole.


Ewa Rajewska

 


 

POKAZ SZKOŁY TAŃCA

W piątek w naszej szkole odbyły się pokazy Ogólnopolskiej Szkółki Tańca i Dobrych Manier SZCZEPAN. Tradycyjnie już, uczniowie czynnie uczestniczyli w zajęciach, które prowadzili: Shrek, Spiderman i Królewna Śnieżka.

Marek Kułakowski


 

GMINNE DOŻYNKI W KOSAKOWIE

Niedziela 7 września 2014 roku była dla dzieci z kółka kaszubskiego bardzo ważnym dniem. Tego bowiem dnia wystąpiły przed mieszkańcami gminy Kosakowo na uroczystości lokalnej – Gminnych Dożynkach.

Zespół kaszubski „Rëbôcë” zaprezentował się w strojach kaszubskich. Uczniowie weszli krokiem poloneza „Hej tu u nas na Kaszëbach” na scenę. Następnie dziewczynki i chłopcy w parach zatańczyli  taniec „Cinda”. Zaśpiewali wesołą piosenkę o żeglarzu, po czym zatańczyli trójkami taniec „Fala”. Na zakończenie zaśpiewali piosenkę o rybakach, którzy wypływają w morze, a dziewczęta żegnają ich, ocierając oczy chusteczką i machając na pożegnanie swoim wybrańcom. Rytm do tańców i piosenek był wybijany przez samych uczestników na regionalnym instrumencie perkusyjnym o nazwie „Diabelskie skrzypce”.

Na dożynkach wystąpili uczniowie:  Amelka Rutowicz, Oliwka i Wiktoria Skrundź, Natalka    Opala, Paulinką Markowc, Zosia Wojciechowska, Amelka Sokołowska, Ola Grabowska, Martynka Ossowska, Tadzio Wojciechowski, Michał Bigott, Michał Korybut–Orłowski, Eryk Kuciel, Maciej Grabowski, Grześ Brzeziński.

Występ młodych artystów spotkał się z dużym aplauzem publiczności. Dzieci przy hucznych oklaskach zeszły ze sceny. Oklaskiwała ich również ich opiekunka, prowadząca kółko kaszubskie w szkole pani Emilia Kula.   

Emila Kula

 


 

INTEGRACJA KLAS PIERWSZYCH

W pierwszych tygodniach września wychowawcy klas pierwszych organizują spotkanie integracyjne dla uczniów i rodziców. W tym roku w tych spotkania uczestniczyli również Dyrektor i Wicedyrektor szkoły. Spotkania przybierały różną formę: były zabawy z chustą animacyjną, sztafety, rodzice układali regulamin klasy, konkurencje sprawnościowe i sportowe oraz brawurowa inscenizacja „Czerwonego kapturka” przez spontaniczną grupę teatralną. Wszystkie spotkania pozwoliły lepiej się poznać społecznościom klasowym. Witajcie pierwszaki w naszej szkole, a rodziców zapraszamy do współpracy.

Marek Kułakowski 

 


 

PIERWSZA RADA PEDAGOGICZNA W ROKU SZKOLNYM 2014/2015

Wraz z nowym rokiem szkolnym zaszło w naszej szkole wiele zmian, a tą najważniejsza jest zmiana na stanowisku Dyrektora szkoły. Organizację pracy szkoły rozpoczęliśmy typowo Radą Pedagogiczną z nietypowym jej przebiegiem. Dyrektor p. Rafał Juszczyk zaprosił całe grono pedagogiczne oraz pracowników szkoły do wkopania przed szkołą przygotowanego przez siebie drzewka (rajska jabłoń). Jak powiedział p. Dyrektor, „drzewko ma symbolizować społeczność szkolną, by na mocnych, trwałych korzeniach wyrosły owoce”. Życzymy wiele sukcesów i zabieramy się do pracy.

Marek Kułakowski