Korzystanie z witryny www.sp-pogorze.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.
Co u nas?

Zdjęcia z aktualnych wydarzeń dostępne są w zakładce Aktualności / Galeria,

lub jeszcze więcej zdjęć na profilu szkoły na portalu społecznościowym Facebook.

 


KIERMASZ   WIELKANOCNY

25 marca po południu odbył się w naszej szkole kiermasz wielkanocny. Znalazły się na nim prace plastyczno-techniczne z każdej klasy. Nie zabrakło pisanek, baranaków, stroików i kartek świątecznych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem Rodziców.

Renata Korybut-Orłowska


WYSTĘPY KÓŁKA MUZYCZNEGO

W poniedziałkowe popołudnie (23 marca) uczestnicy Kółka Muzycznego:  Agata, Marta, Julka, Oliwia, Sonia, Patrycja, Zuzia, Dominik i Dawid dali występ dla uczniów klas I-III, którzy spędzali jeszcze czas w szkolnej świetlicy. Przywitaliśmy się piosenką o tym, że "Lubimy bajki" i rozpoczęliśmy spektakl teatralnym gongiem-dzwoneczkiem. Przygotowaliśmy pierwszą "BAJKĘ SAMOGRAJKĘ" Jana Brzechwy. Wybór padł na "Kota w butach". Wszystkim sprawiliśmy sporo radości. Do zobaczenia na kolejnym spektaklu Teatrzyku Muzycznego.

Justyna Krytenko


OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

12 marca odbyły się w naszej  szkole Ogólnopolskie Wybory Książek. Tym razem prawo wyborcze przysługiwało nie tylko pełnoletnim obywatelom. Do urny wyborczej ruszyli uczniowie klas 1-3 i 4-6. Wędrująca urna wyborcza przemieszczała się z klasy do klasy…

Na kartach do głosowania uczniowie typowali  3 książki, które wg nich są naprawdę warte poznania. Kto zagłosował, mógł już tylko cieszyć się dobrym samopoczuciem  z powodu  spełnienia obywatelskiej powinności, mając  równocześnie nadzieję, że Jego głos może mieć  wpływ na księgozbiór szkolnej biblioteki lub listę lektur…

Hasło wyborcze autorstwa Oli z klasy 4a pozostaje aktualne podczas każdych wyborów: „Twój głos jest bardzo ważny, niech zagłosuje każdy!”

Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Agata, Natalia i Wiktoria podliczyła głosy i…

W czołówce  ulubionych książek uczniów klas 4-6 znalazły się: Igrzyska śmierci, Dziennik cwaniaczka, Kroniki Archeo, Gwiazd naszych wina i nieśmiertelny Harry Potter.

Młodsi czytelnicy wybierali przede wszystkim: Przygody Mikołajka, Magiczne drzewo, książki Holly Webb z serii Zaopiekuj się mną i Magic Molly, Przygody Pompona, Martynkę, książeczki z serii Czytam sobie i ...oczywiście nie mogło zabraknąć Koszmarnego Karolka!

 

Danuta Narewska


KASZUBSKIE ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU

Uczniowie z kółka kaszubskiego, prowadzonego przez panią Emilię Kula, odwiedzili  przedszkole „Fundacja Dobroczyńca” w Pogórzu. Dnia 20 marca 2015 roku dzieci, razem ze swoim opiekunem, przyszły do przedszkola w strojach kaszubskich, by przybliżyć swoim młodszym kolegom kulturę swojej „Małej Ojczyzny”.

Uczniowie zaprezentowali piosenki i tańce naszego regionu. Występ swój rozpoczęły polonezem „Hej, tu u nas na Kaszebach”. Potem zaśpiewały „Alfabet kaszubski”. Następnie przedstawiły piosenki morskie „Żeglarz” i „Reböce, reböce” i odtańczyły taniec „Fala”. Na zakończenie występu zostały zaprezentowane dwa tańce połączone z piosenkami „Cynda” i „Wele wele Wetka”.

Występ bardzo się podobał, został nagrodzony oklaskami i „słodkościami”. Przedszkolakom najbardziej podobał się instrument kaszubski – diabelskie skrzypce, na którym każde z dzieci wybiło rytm.

Mali artyści byli zadowoleni i dumni z pobytu w przedszkolu.

Wystąpili: Żaneta Szleszyńska z II a, Zosia i Tadzio Wojciechowscy z III a, Oliwia i Wiktoria  Skundź, Amelia Rutowicz, Natalia Opala z III b , Zuzia Polańska   z IV a, Michał Bigott, Michał Korybut – Orłowski, Maciek Grabowski, Grześ Brzeziński z kl. V b.

Emilia Kula


Ponad 1000 zdjęć i 3,41 minut filmu, czyli "Sny Marceliny"

Podczas szkolnych  warsztatów animacji młodym filmowcom udało się "wyprodukować" kolejną już, trwającą tym razem ponad 3 minuty animację  - "Sny Marceliny" . Filmowy proces powstawania filmu rozpoczął się już we wrześniu, a więc trwał ponad 6 miesięcy. Praca nad filmem wymaga od całej ekipy anielskiej cierpliwości i gotowości współpracy ze sobą. Opracowywanie scenariusza, tworzenie storyboardu, wybranie techniki animacji, prace plastyczne, zrobienie ogromnej ilości zdjęć, różnych ujęć postaci, w końcu dopasowanie muzyki do zróżnicowanych nastrojowo scen - temu wszystkiemu uczniowie sprostali na medal...Jedni okazali się mistrzami rysunku, inni świetnymi scenarzystami, a jeszcze inni wykazali się doskonałym słuchem muzycznym.. .Animacja zostanie przesłana na dwa ogólnopolskie konkursy (Oko kalejdoskopu i Halo echo!), podczas których organizatorzy dokonują przeglądu dziecięcej twórczości filmowej, uznając ją za unikatową i godną uwagi.

 Link do filmu poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=ph7efOWIXc0

Danuta Narewska


ZAĆMIENIE / PORUSZENIE

Dzisiaj w szkole Wielkie Poruszenie!

Bo jak tu na lekcji pracować…

Gdy na dworze słońca zaćmienie

Można było obserwować.

 

Marek Kułakowski


DZIEŃ OTWARTY

Dziękuję wszystkim gościom tłumnie przybyłym do naszej szkoły z okazji Dnia Otwartego (19.03.2015r.). Było nam niezmiernie miło Państwa gościć i dziękujemy za wszystkie słowa uznania do nas kierowane. Do zobaczenia już wkrótce! Dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę i poświęcony czas.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZYRODNICZY "ŚWIETLIK"

17 marca 2015 r. uczniowie z klas II – VI uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Świetlik”. Zadaniem uczestników konkursu było wcześniejsze przeprowadzenie kilku doświadczeń pozwalających zbadać różne procesy i zjawiska przyrodnicze. Uczniowie uczęszczający na zajęcia przyrodnicze, prowadzone przez Panią Ewę Rajewską, wykonywali doświadczenia w szkole. W dniu konkursu każdy uczeń otrzymał test zawierający różnorodne pytania badające ogólna wiedzę przyrodniczą oraz rozumienie wcześniej przeprowadzonych doświadczeń. W konkursie brało udział 38 uczniów. Teraz czekamy na wyniki.

Ewa Rajewska


APEL Z OKAZJI DNIA KOBIET

W poniedziałek 9 marca Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem - panią Elizą Filipowicz - przygotowali przedstawienie z okazji obchodzonego dzień wcześniej Dnia Kobiet. Na scenie zaprezentowali się uczniowie w scenkach prezentujących różne oblicza odwiecznej wojny płci. Czasem to ON był tym złym, czasem to ONA. Wszystko pozakane z przymrużeniem oka spowodowało rozbawienie całej publiczności. Ukoronowaniem występu była piosenka "Być kobietą" w wykonaniu Pauliny z klasy VI. Na koniec życzenia z okazji obchodzonego święta złożył Dyrektor Szkoły.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


DAMY i DŻENTELMENI

Dnia 09.03.2015r. w poniedziałek, zamiast ostatniego piątku miesiąca, uczennice przebrały sie za damy a uczniowie za dżentelmenów. W szkole zaroiło się od eleganckich sukienek, kapeluszy i garniturów. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Poczuli sie jak w innym świecie. Ten dzień uczniowie zapamiętają na zawsze.

Paulina Ćwirko (uczennica kl. VIa)


PREZENTACJA DRUŻYN ODYSEI UMYSŁU

W poniedziałek 9 marca zaprezentowane publicznie zostały dwie drużyny Odysei Umysłu, które podczas eliminacji regionalnych zajęły pierwsze miejsce i awansowały do zmagań ogólnopolskich. Gratulujemy uczniom i ich opiekunom. Życzymy dalszych sukcesów i wywalczenia wyjazdu do USA!!

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


SPOTKANIE Z PANEM KLEKSEM

W piątek 6.03. uczniowie klas III i IV trafili do rozśpiewanej i roztańczonej akademii, gdzie na straży wiecznego optymizmu i najwyższej umiejętności nauki przez zabawę stoi niestrudzony, nieoceniony, szalony… profesor Ambroży Kleks. Spotkanie z tym bohaterem szkolnej lektury miało miejsce w Multikinie.

O przedstawionej szkole marzy chyba każdy uczeń. Przyjemnie byłoby uczyć się kleksografii czy leczenia chorych sprzętów… W przedstawieniu oprócz pana Kleksa i jego uczniów, wystąpił mówiący szpak Mateusz, który opowiedział widzom pouczającą historię o tym, jak przez nieposłuszeństwo wobec rodziców można ściągnąć nieszczęście nie tylko na siebie, ale także na najbliższych. Uczniowie akademii, z Adasiem na czele, pokazali, że do gotowania można wykorzystać bańki mydlane, do wyprawy na księżyc kolorowe wiatraczki, a na męczący upał najlepszy jest padający śnieg. W spektaklu nie zabrakło wesołych piosenek a podstawie wierszy Jana Brzechwy. Wszyscy zgromadzeni podziękowali aktorom Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia gromkimi brawami.

Renata Korybut-Orłowska


NIEZWYKŁE SPOTKANIE Z WYJĄTKOWYM CZŁOWIEKIEM

W czwartek 5.03. uczniowie klas IV – VI spotkali się w Domu Kultury w Pierwoszynie z Marcinem Gienieczko – podróżnikiem i sportowcem, który opowiedział o swoich dotychczasowych wyprawach oraz przygotowaniach do następnej.

Pan Marcin samotnie spłynął pontonem największą rzekę Alaski Yukon (w ciągu 76 dni). W canoe przepłynął szlak Nexo (Dania) - Darłowo w 28 godzin. Odbył wyprawę do źródeł Amazonki, przepłynął rzekę Rio Napo w Ekwadorze i Peru oraz największą syberyjską rzekę Lenę (4300 km w 63 dni). Z tych wszystkich ekstremalnych podróży zaprezentował zdjęcia. Spotkanie uznaliśmy za bardzo interesujące. Była to dla nas cenna lekcja wiedzy o świecie.

Renata Korybut-Orłowska

 


"SZEWCZYK DRATEWKA" W MULTIKINIE

We wtorek 3.03. uczniowie klas I i II udali się do Multikina, by obejrzeć przedstawienie „Szewczyk Dratewka” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Na scenie oprócz tytułowego bohatera wystąpił Smok Wawelski, Król Krak oraz księżniczka Rozamunda. W przedstawieniu pojawiły się kukiełki i pacynki. Wesołe piosenki przeplatały się ze znanymi wyliczankami. Na przykładzie Dratewki dzieci dowiedziały się, że skromnością, odwagą i pracowitością można wiele zdziałać. Wszystkim dzieciom przedstawienie bardzo się podobało. Z zapartym tchem śledziły losy dzielnego szewczyka i kibicowały mu podczas wykonywania kolejnych niełatwych zadań.

Renata Korybut-Orłowska


KIM ZOSTANĘ W PRZYSZŁOŚCI?

W każdy ostatni piątek miesiąca jest dzień bez mundurka. Ostatniego dnia lutego uczniowie zamanifestowali, kim bedą w przyszłości. Życzymy wytrwałości w dążeniu do celu.

Marek Kułakowski


„HOSPITOWANA” LEKCJA ANGIELSKIEGO

W piątek 27 lutego 2015r. naszą szkołę odwiedził przedstawiciel British Council, rodowity londyńczyk.  Odwiedziny tego niezwykłego gościa były nagrodą, którą wywalczył dla swojej klasy Dominik Knap, uczeń 3C. Pan Smith przeprowadził bardzo ciekawą  lekcję. Uczniowie zaprezentowali  swoje umiejętności z języka angielskiego, przedstawiając 4 scenki opowiadania The Ring of Albion. Ze wszystkimi zadaniami  świetnie sobie poradzili. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Mariola Sulkowska


"BĘC, JABŁKIEM W GŁOWĘ"

25 lutego w Centrum Nauki Experyment odbyły się pokazy eksperymentów w ramach konkursu „Bęc, jabłkiem w głowę”. Konkurs organizowany jest przez Centrum Nauki Experyment i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku. Z naszej szkoły występowały trzy drużyny w następujących składach: 1 Agata Wierzbicka, Zuzanna Stulich, Natalia Krasowska; 2. Tymon Kolubiński, Maciej Krysiak; 3. Jakub Dziopa, Martyna Kurgan, Amelia Sokołowska.


Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie eksperymentu, zgłębienie tematyki wybranego zagadnienia, wyciągnięcie wniosków, opracowanie jego wyników i przygotowanie pokazu. Wszystkie drużyny prezentowały się bardzo dobrze. Teraz  z niecierpliwością czekamy na wyłonienie laureatów konkursu. Po pokazach w nagrodę mogliśmy pobawić się w Experymencie.


Ewa Rajewska


GMINNA OLIMIADA ZIOMOWA W DĘBOGÓRZU

W czwartek  19.02.2015 r. w Szkole Podstawowej w Dębogórzu odbyła się Gminna Olimpiada Zimowa. W tym roku miała ona trochę inną formę. Każda drużyna liczyła po sześciu zawodników, w skład której wchodził jeden chłopiec i jedna dziewczynka z poszczególnych szkół. Drużyny rywalizowały w formie wyścigów na poziomie klasy IV, V i VI. Uczniowie jeździli na łyżworolkach, toczyli kule śniegowe, omijali przeręble. Mieli do wykonanie jeszcze wiele innych ciekawych konkurencji.  Mogliśmy oglądać również zespoły taneczne i indywidualne występy uczennic z każdej ze szkół. Uczniowie świetnie się bawili. Na koniec każdy zespół otrzymał medale, a każda szkoła pamiątkowy puchar.

Aleksandra Salamon


Ferie w szkole: WIECZÓR GIER PLANSZOWYCH

W czwartkowe popołudnie do szkoły przybyli wielbiciele gier planszowych. Zacięte i pasjonujące rozgrywki toczono przy kilku stołach. Okrzykom radości nie było końca! Jedni wygrywali, innym przyszło pogodzić się z porażką, ale wszyscy wychodzili ze szkoły z uśmiechem. 

Marta Rymsza


Ferie w szkole: WARSZTATY KULINARNE

W środę uczestnicy warsztatów kulinarnych mieli niepowtarzalną okazję skosztowania prawdziwych przysmaków. Pani Karolina i pani Halinka przywiozły ze sobą do szkoły świeżo upieczony chleb i śmietanę, z której uczniowie własnoręcznie ubili masło. Kanapki wykonane ze świeżych i naturalnych produktów to prawdziwe delicje! Nikt nie zapomniał również o zdrowych dodatkach. Kolorowe kanapki przyozdobione papryką, rzodkiewkami, ogórkiem czy jarmużem to idealne drugie śniadanie.

Na szczęście nasi goście nie zapomnieli również o wielbicielach słodkich smakołyków. Z tego samego ciasta, z którego wyrabia się chleb przygatowano pyszne kaszubskie racuszki "ruchanki". Posypane cukrem stanowiły przepyszny deser. 

Podczas warsztatów uczniowie uczyli się także, jak kilkoma wprawnymi ruchami z jabłka czy rzodkiewki można przygotować piękną różę, a plaster ogórka zamienić w listek.

Marta Rymsza


 Ferie w szkole: DZIEŃ HARCERSKI

We wtorek chętni uczniowie wzięli udział w zbiórce i grze terenowej zorganizowanej przez harcerki z 13. Kosakowskiej Drużyny Harcerek "Chata".

Wiosenna pogoda sprzyjała zabawom na świeżym powietrzu. O godzinie 10 przed szkołą zebrali się uczniowie - reprezentanci czterech domów z Hogwartu. Musieli oni sprostać zadaniom przygotowanym przez Hermionę, Hagrida czy samego Harry'ego Pottera. Rozwiązywanie podchwytliwych zagadek, szukanie ZNICZA, tropienie śladów, rozpoznawanie tajemniczych eliksirów... to tylko część atrakcji, które spotkały uczestników gry w magicznym świecie.

W dobrym towarzystwie czas mija nieubłaganie. Niemal w samo południe uczniowie i harcerki zakończyli zbiórkę w uroczystym kręgu. Wszyscy z uśmiechami na twarzach rozeszli się do domów. Czuwaj!

Marta Rymsza


Ferie w szkole: DZIEŃ FILMOWY

Do oscarowej gali zostały jeszcze dwa tygodnie, a tymczasem w Pogórzu powstawał film, który śmiało mógłby konkurować z propozycjami rodem z Holywood. Należy podkreślić, iż będzie to pozycja niskobudżetowa, odwołująca się do mitologicznych tradycji. Na stworzenie scenopisu, przygotowanie scenografii, nauczenie się roli, dokonanie charakteryzacji i nakręcenie wszystkich ujęć uczniowie mieli zaledwie 3 godziny. Sprostali jednak temu niezwykle trudnemu zadaniu i teraz z niecierpliwością czekamy na światową premierę ich najnowszego dzieła.

Historię Kory, córki właścicielki słynnej na całym świecie sieci kwiaciarni, która złamała prawo, zrywając NARCYZA, poznacie już wkrótce. Dodam tylko, że po piętach depcze jej młodszy aspirant Hades, a o zdarzeniu będą informowały pogórskie media...

Marta Rymsza


"POWRÓT KOSZYKÓWKI DO SZKÓŁ"

W sobotę 31.01.2015 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w festynie kończącym program pilotażowy pod tytułem „ Powrót Koszykówki do Szkół”. Impreza odbyła się w Pucku. Na festynie spotkali się uczniowie z 12 Szkół Podstawowych z województwa pomorskiego. Każda szkoła wystawiła dwóch swoich najlepszych zawodników, którzy weszli w skład dwóch grających ze sobą drużyn. Naszą szkołę reprezentowali Sebastian Hildebrandt i Jakub Krauze uczniowie z klasy VI a. Pozostali uczestnicy brali udział w rywalizacjach sportowych pomiędzy tercjami meczu. Spotkanie odbyło się w miłej, sportowej atmosferze. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia był Trefl Sopot, a sponsorem Fundacja Polska Miedź.

Aleksandra Salamon


W-F w .... KRĘGIELNI

W piątek 30.01.2015 r. zajęcia z wychowania fizycznego w klasie IV c odbyły się nie na sali gimnastycznej lecz w kręgielni. Uczniowie zapoznali się z inną formą ruchu, którą mogą wykorzystać w czasie wolnym od zajęć. Nie każdy wie, że kręgle są jednym z nastarszych sportów na świecie, którym fascynowali się już Starożytni Egipcjanie. Nasi uczniowie zapoznali się z obecnie obowiązującymi zasadami gry, które po raz pierwszy zostały spisane w 1895. Wtedy też powstał pierszy na świecie Związek Bowlingowy. Wszyscy uczniowie przestrzegali obowiązujących reguł , a przy tym świetnie się bawili. Na pewno powtórzymy jeszcze takie zajęcia.

Aleksandra Salamon


"BURSZTYNOWE ZAJĘCIA"
 
Bursztyn. Bur-szty-ny. Bursztynek. Te słowa były w miniony piątek (30.01.2015r.) na ustach wszystkich w naszej szkole. Dlaczego? Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli tego dnia w absorbujących warsztatach „bursztynniczych”.
 
W czasie zajęć dowiedzieli się jak i gdzie powstał bursztyn. Poznali jego wkład w historię oraz właściwości zdrowotne. Mieli okazję obejrzeć jego różne rodzaje, a także podziwiać inkluzje- zatopione w żywicy owady.
 
W drugiej części warsztatów uczniowie mogli poczuć smak pracy jubilera- gładzili i polerowali bursztyny, nadając im wymyślne kształty. A wszystko to odbywało się w oszałamiającym zapachu bursztynowego kadzidła… Tak, tak, bo w naszej szkole uczymy się wielozmysłowo- także przez dotyk i węch :)
 
Agnieszka Lubowicka

Z PLUSZAKIEM W SZKOLE
 
W każdy ostatni piątek miesiąca jest dzień bez mundurka. 30 stycznia wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi ulubionymi pluszakami lub grami planszowymi. Dzięki zabawkom zrobiło się kolorowo i wesoło. Niektórzy przynieśli maskotki imponujących rozmiarów.

Renata Korybut - Orłowska
 

BAL KARNAWAŁOWY KLAS I-III
Karnawał to czas wspaniałych zabaw tanecznych. 29.01. uczniowie klas I – III zgromadzili się w sali gimnastycznej na balu. Spotkały się księżniczki, tancerki, rycerze, wróżki, kowboje, aniołki oraz wiele innych postaci z bajek i filmów. Odwiedził nas SpongeBob, panna młoda, Myszka Miki i kosmonauta. Były konkursy, sztuczki magiczne i poczęstunek. Uczniowie zgodnie uznali bal za udany i … czekają na kolejny za rok!

Renata Korybut - Orłowska

APEL PODSUMOWUJĄCY I SEMESTR
W czwartek 29.01. uczniowie klas IV –VI spotkali się w sali gimnastycznej na apelu podsumowującym pierwszy semestr nauki. Po odśpiewaniu hymnu szkoły głos zabrał Dyrektor Rafał Juszczyk, który podsumował wyniki klasyfikacji. Przed wszystkimi zaprezentowali się uczniowie, którzy osiągnęli średnią ocen 4,75 i powyżej. Dowiedzieliśmy się, że średnia ocen wszystkich uczniów klas starszych wynosi 4,99! Na środek sali wyszli również uczniowie ze 100% frekwencją. W całej szkole aż 40 uczniów nie opuściło ani jednego dnia nauki!

Następnie pan Dyrektor podsumował etapy rejonowe konkursów kuratoryjnych oraz konkurs matematyczny Alfik, przypomniał o zasadach bezpiecznego wypoczynku podczas ferii, pogratulował uczniom oraz wychowawcom i złożył wszystkim życzenia udanego i spokojnego wypoczynku.

Wszystkim uczniom, którzy tak ciężko i intensywnie pracowali w pierwszym semestrze serdecznie gratulujemy!

Renata Korybut – Orłowska

DZIEŃ DZIADKÓW (22.01.2015r.)

Takiego oblężenia już dawno w naszej szkole nie było. Pierwsi goście zaczęli pojawiać się już 45 minut (!) przed rozpoczęciem uroczystości, a około 30 minut do rozpoczęcia sala była już prawie w połowie wypełniona. Nic więc dziwnego, że punktualnie o 17.00 rozpoczęliśmy w nadkomplecie uroczyste świętowanie Dnia Dziadków.

Dziś dwa światy się spotkały:

jeden duży, drugi mały.

Jeden stary, drugi młody.

Nie są jednak to przeszkody

by te światy razem trwały

i się wspólnie przeplatały. (…)

Tymi słowami Laura (uczennica klasy IIa) wraz ze swoją babcią rozpoczęły konkurs: Wnuczęta kontra Dziadkowie. W rolę prowadzącej wcieliła się p. Vice Dyrektor Renata Korybut-Orłowska. Jurorami konkursu zostali Laura z babcią, oraz p. Dyrektor Rafał Juszczyk. W drużynach konkursowych zasiadło 8 dziadków i 8 wnucząt.

Konkurs składał się z pytań dotyczących historii i teraźniejszości. Pytania pojawiały się na ekranie lub przedstawiali je uczniowie klas I-III, którzy wykonali własną wersję piosenki „Bałkanica”, romantyczny aranż hitu Anny Jantar, brawurowy taniec koreańskiego popu, dostojny taniec dworski, niebieską bajkę, wakacyjny film grozy, humorystyczną adaptację książki o Mikołajku, oraz Chochole wesele. Uczniowie okazali się bardzo gościnni. Nie znając odpowiedzi na temat cytatu „ani be, ani me, ani kukuryku” musieli uznać wyższość drużyny Dziadków. Jednak nawet przegrana nie była w stanie popsuć humoru wnuczkom – w końcu dzisiaj obchodziliśmy Dzień Dziadków.

Na zakończenie rozdanie nagród, życzenia od p. Dyrektora dla Szanownych Seniorów i Piosenka Finałowa. Opuszczając w radosnych nastrojach salę gimnastyczną, Dziadkowie dostali w prezencie własne portrety namalowane przez dzieciaki. Jeszcze tylko wpisy w kronice szkolnej i uroczystość możemy uznać za zakończoną.

NAJLEPSZE ŻYCZENIA OD WNUCZĄT DLA DZIADKÓW!

Marek Kułakowski


WIZYTA PIERWSZAKÓW W GMINNEJ BIBLIOTECE W KOSAKOWIE

W środę 21 stycznia uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą odwiedzili Gminną Bibliotekę w Kosakowie. Poznały pracę bibliotekarza, zasady działania biblioteki oraz zapoznały się ze zgromadzonym księgozbiorem. Wysłuchały bajki pt. "Złotowłosa i trzy misie" oraz wzięły udział w zajęciach plastycznych dotyczących wysłuchanej bajki. Wyjazd uważamy za bardzo udany. Dziękujemy pracownikom biblioteki za serdeczne przyjęcie naszych uczniów.

Dorota Nikelska


ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE

Mnóstwo dobrej  zabawy i radości miały dzieci ze świetlicy szkolnej, kiedy wspólnie z wychowawczyniami budowali ,, śniegową rodzinę ".

Alicja Jakubaszek

 


DZIECIĘCA ESKORTA (17.01.2015r.)

Nasza szkoła bierze udział w programie „ Powrót koszykówki do szkół”.  W związku z tym uczniowie mają możliwośc doskonalenia swoich umiejętności koszykarskich, ale nie tylko. Mieli możliwość spotkania się z zawodnikami Trefla Sopot podczas jednego z treningów. Dużą niespodzianką była informacja, że mogą również wziąć udział, jako dziecięca eskorta, w meczu Trefla Sopot z MKS Dąbrowa Górnicza. Zgłosiło się 24 uczniów. W wyjazd zaangażowali się rodzice, którzy dowieźli swoje pociechy do Ergo Areny. Po dotarciu na miejsce uczniowie razem z opiekunem Aleksandrą Salamon i koordynatorem programu Kamilem przeszli do szatni, aby przygotować się na rozpoczęcie meczu. Ubrani w białe koszulki z napisem „ Dziecięca eskorta” w napięciu oczekiwali sygnału do wyprowadzenia zawodników obu drużyn na parkiet boiska. Wreszcie nadszedł oczekiwany moment.  Niesamowitym wrażeniem było usłyszeć , w tej ogromnej hali , głos spikera informującego kibiców na trybunach, że to uczniowie z naszej szkoły, ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu stoją przy koszykarzach mających rozegrać mecz. Chwila ta zapadnie na długo w pamięci naszych uczniów. Mocno trzymaliśmy kciuki za zawodników Trefla Sopot. Niestety w ostatnie kwarcie przegrali z gośćmi trzema punktami. Do domu wracaliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.

Aleksandra Salamon


„PO PIERWSZE DRUGIE ŚNIADANIE”

W listopadzie 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Po pierwsze drugie śniadanie”. Zadanie polegało na przygotowaniu atrakcyjnych, kolorowych kanapek i wysłaniu fotorelacji. Ponieważ zadanie wykonaliśmy poprawnie i wysłaliśmy zdjęcie jako pierwsi w Polsce,  w nagrodę otrzymaliśmy śniadaniówki dla każdego ucznia. Pudełka w kształcie truskawek trafiły do uczniów. Teraz na pewno każdy będzie pamiętał o drugim śniadaniu. Zainteresowanych odsyłamy na stronę: www.popierwsze.kubus.pl, gdzie można obejrzeć wszystkie nadesłane prace.

Renata Korybut - Orłowska


KOSZYKÓWKA W SP POGÓRZE

W czasie przerwy świątecznej w naszej szkole regularnie odbywały się zajęcia sportowe prowadzone w ramach programu „Powrót Koszykówki do Szkół”. Pani Aleksandra Salamon każdego dnia trenowała wraz z uczniami na naszej Sali gimnastycznej. Nie lada atrakcją byli goście, którzy zjawili się w naszej szkole 30 grudnia – otóż przybyli do nas koszykarze Trefla Sopot. Uczniowie mieli okazję porozmawiać ze sportowcami, a dodatkową atrakcją był przeprowadzony trening. Nasi uczniowie mogli poczuć się jak profesjonalni gracze i poćwiczyć koszykarską technikę pod okiem zawodowców. Organizatorem programu „Powrót Koszykówki do Szkół” jest Stowarzyszenie Trefl Pomorze, partnerem – Trefl Sopot, a sponsorem – Fundacja KGHM Polska Miedź. W programie uczestniczy 12 placówek edukacyjnych z 12 różnych miejscowości województwa pomorskiego. 

Dyrektor Rafał Juszczyk


WIGILIE KLASOWE - 19.12.2014r.

Jest taki czas, gdy zapominamy o tym, co złe, gdy przebaczamy tym, którzy wyrządzili nam przykrość, gdy ludzie wokół stają się lepsi... To czas Świąt Bożego Narodzenia. Ostatniego dnia przed przerwą świąteczną uczniowie spotykają się na Wigiliach klasowych. Tak stało się również w tym roku. W swoich klasowych rodzinach dzielili się opłatkiem, składali sobie życzenia, obdarowywali się upominkami i wspólnie kolędowali. Nie zabrakło pysznych ciast, pasztecików z kapustą i grzybami oraz pierniczków. Atmosfera była podniosła i uroczysta. Ten dzień stał się też okazją do spotkania z muzyką klasyczną w wykonaniu Biura Koncertowego FORTE. Wysłuchaliśmy i zaśpiewaliśmy wiele polskich kolęd. Następnie zaprezentowali się artyści z naszej szkoły, którzy w poniedziałek brali udział w II Festiwalu Kolęd Obcojęzycznych.  Po tych muzycznych atrakcjach pan Dyrektor złożył uczniom, nauczycielom i rodzicom życzenia z okazji zbliżających się świąt.

Renata Korybut-Orłowska


OMNIBUS (klasy I-III)

18 grudnia 2014 obyła się V edycja szkolnego konkursu wiedzy ogólnej Omnibus dla klas I-III. Wzięło w niej udział 16 uczestników, spośród których po 5 rundach pytań wyłoniono laureatów. Tytuł omnibusa 2014 uzyskał uczeń klasy II A - Bartosz Chwedyna. II miejsce zajęła uczennica klasy III B - Martyna Ossowska, a III miejsce Paweł Banasiak z klasy I C. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Dorota Nikelska


JASEŁKA