Korzystanie z witryny www.sp-pogorze.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.
Co u nas?

Zdjęcia z aktualnych wydarzeń dostępne są w zakładce Aktualności / Galeria,

lub jeszcze więcej zdjęć na profilu szkoły na portalu społecznościowym Facebook.


MODA NA ZDROWIE W I d

Dnia 19.11.15 klasę 1d odwiedziła Pani Dyrektor Fundacji Dobroczyńca, aby wręczyć podziękowanie oraz nagrody za wzięcie udziału w konkursie "Moda na zdrowie". Uczniowie klasy 1d byli najmłodszymi uczestnikami konkursu. Wykonali wspólną pracę grupową.

Marta Pliszko

NAGRODY W KONKURSIE "MODA NA ZDROWIE"

Nasi uczniowie otrzymali nagrody od Fundacji Dobroczyńca, która była organizatorem konkursu "Moda na zdrowie". Jako szkoła otrzymaliśmy podziękowanie za promocję zdrowego stylu życia w postaci dyplomu i małej szklarni, w której już wkrótce uczniowie klas pierwszych będą zakładali swoje pierwsze ekologiczne ogródki. Wszystkim nagrodzonym składamy serdeczne gratulacje.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ GMINIE

Dnia 11.11.2015r. przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Pogórzu wzięli udział w uroczystych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Całą Ceremonię rozpoczęliśmy Mszą Św. w Parafii pw. św. Antoniego w Kosakowie. Następnie po zakończonej Mszy św. udaliśmy się złożyć hołd oraz wiązanki kwiatów pod pomnikami Bohaterów, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. Uroczystość zakończyła się o godz. 12.30 .

uczennica Julia Rybińska

 

APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W KLASACH IV-VI

Uczniowie klas V pod opieką Pań : Moniki Kuciel, Justyny Krytenko, Magdaleny Ślifierz przygotowali przepiękny patriotyczny apel z okazji Święta Niepodległości. Uczestnicy dowiedzieli się o historii naszego państwa i znaczeniu daty 11 listopada w naszym kalendarzu.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk

 

11 LISTOPADA - HISTORIA CIĄGLE ŻYWA

Dla wielu Święto Odzyskania Niepodległości jest TYLKO kolejnym dniem wolnym od nauki lub pracy. Tak samo jak POLSKA jest TYLKO adresem, GODŁO co najwyżej niezłym orzełkiem, FLAGA elementem tablicy rejestracyjnej samochodu lub koszulką na zawody sportowe, a HYMN jedynie dzwonkiem w telefonie. Z takim postrzeganiem symboli narodowych nie zgadzają się uczniowie klasy IIIa, którzy 10 listopada 2015 r. podczas akademii dobitnie zamanifestowali, że Polska jest czymś więcej, że chcą żyć w Wolnej Polsce - rządzonej przez mądrych ludzi, że chcą uczyć się historii - by oddać hołd bohaterom i przede wszystkim chcą pamiętać o wojnie, niewoli i nienawiści - by nigdy nie było wojny, niewoli i nienawiści.

Marek Kułakowski


WIZYTA W APTECE KLASY IIc

"Spotkał katar Katarzynę -
A - psik!
Katarzyna pod pierzynę -
A - psik! (...)"

W ramach realizacji tematyki "Dbamy o zdrowie" klasa IIc wybrała się na wycieczkę do apteki. Okazało się, że miejsce to kryje wiele fascynujących zakamarków. Dzieci miały okazję obserwować, jak realizowana jest każda recepta. Panie Farmaceutki pokazały nam syropy, tabletki, krople, maści, które pomagają ludziom w walkach z wieloma chorobami, przypomniały zasady obchodzenia się z lekarstwami. Opowiedziały także, że ich praca polega na wykonywanie leków na zamówienie według specjalnych receptur. Uczniowie samodzielnie wykonywali nawet własne cukrowe "tabletki" i mogli przekonać się jak trudna i odpowiedzialna jest to praca. Dziękujemy mamie Karolinki za zaproszenie a także paniom pracującym w aptece za poświęcony czas i ciekawą lekcję.

Urszula Kozielska


W JUMPCITY

Dnia 02.11.2015 r. w dniu wolnym od zajęć lekcyjnych chętni uczniowie z klasy 6a, 6b i 5a wraz z panią Olą Salamon i panią Beatą Wierzbicką wybrali się do Parku trampolin JumpCity w Gdyni. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwał trener, który przeprowadził rozgrzewkę i pokazał różnorodne skoki i akrobacje na trampolinie. Uczniowie mogli korzystać z kilku zestawów trampolin połączonych ze sobą w poziomie i pod skosem. Czas upłynął na wspaniałej i wyczerpującej zabawie.

Beata Wierzbicka


BAJKOWISKO - 30.10.2015

Piątkowe Bajkowisko zdominowały zwierzęta. Na widowni zasiadły m.in. koty, nietoperze, sarny, motyle, a nawet pająk. Piątkowy dzień bez mundurka wszystko tłumaczy. Bajkę zwierzęcą pt. "Mucha" autorstwa G. Kasdepke perfekcyjnie odczytał nie kto inny jak kogucik (p. Monika - mama Julki z kl.3a), który gościnnie odwiedził szkolną bibliotekę. W podziękowaniu za bajkowe czytanie kogucik otrzymał przypinkę z napisem: "dobra robota", którą mamy nadzieję będzie nosił z dumą. Na koniec zrobiło się bardzo słodko, bowiem kogucik przygotował dla słuchaczy niespodziankę...

Danuta Narewska


WIZYTA NA CMENTARZU - 27.10.2015

Klasy szóste w dniu 27 października udały się na cmentarz witomiński, aby uporządkować grób patrona naszej szkoły i zapalić znicze. Potem pojechały na spektakl "Hobbit" w wykonaniu Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia.

Beata Wierzbicka


SPOTKANIE Z MARY POPPINS, CZYLI PASOWANIE NA CZYTELNIKA - 23.10.2015

Z radością donoszę, że pierwszoklasiści bardzo sprawnie rozpakowali pięć moich walizek: "z pieczątkami", teatralną, muzyczną, walizkę pełną zagadek, a także tę najbardziej tajemniczą, z którą należało obchodzić się jak z jajkiem, gdyż mieściły się w niej składniki, potrzebne do samodzielnego przygotowania atramentu do pasowania. Odróżnienie książek z biblioteki od tych pochodzących z mojego prywatnego księgozbioru , wyjęcie oryginalnymi szczypcami zagadek z walizki i bezbłędne odgadnięcie wszystkich bez wyjątku, stworzenie wyjątkowej orkiestry złożonej z wybitnych muzykantów grających na unikatowych, kuchennych instrumentach (dodatkowo z żywiołowymi tancerkami na pierwszym planie), przekazywanie z rąk do rąk naprawdę ciężkiego buta - Kopciuszka? Kota w butach? Mary Poppins?, wypuszczanie baniek mydlanych, które musiały dolecieć do menzurki - z każdym z tych zadań kandydaci na czytelników poradzili sobie SUPERKALIFRADALISTODEKSPIALITYCZNIE! I jeszcze jedno: nie wiem kiedy, ale posiedli wiedzę na temat moich manier obowiązujących w bibliotece! Latawiec z regulaminem okazał się zbyteczny. Cóż, nie miałam wyjścia: wszyscy zostali pasowani na czytelników biblioteki. Zapomniałabym wspomnieć: dzieciaki dotrzymały słowa i miały na głowach kapelusze, równie kolorowe i piękne jak mój:)

Mary Poppins (Danuta Narewska)


KONFERENCJA KREAKTYWNOŚĆ - 22.10.2015r.

Na Uniwersytecie SWPS w Sopocie miała miejsce konferencja dla pasjonatów twórczości i edukacji zatytułowana „KreAktywność”. Wydarzenie to było podsumowaniem projektu Uniwersytet Młodych Wynalazców. Pani Urszula Kozielska wraz z p. Moniką Rekieć miały okazję opowiedzieć o swojej pracy i zarazić swoją pasją uczestników konferencji. Poprowadziły wykład na temat – Jak wzbudzać twórczą pasję wśród dzieci, na przykładzie Odysei Umysłu. Było to prawdziwe święto dla pasjonatów twórczego myślenia i wykorzystywania twórczości w sztuce i nauce. Pani Urszula Kozielska znana jest ze swojej działalności związanej z Odyseją Umysłu, a w ubiegłym roku była nominowana do nagrody prof. Sołowiej. Gratulujemy pani Urszuli i cieszymy się, że uczy właśnie w naszej szkole.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


"TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA I ZDROWEGO STYLU ŻYCIA"

W naszej szkole trwa właśnie "Tydzień dobrego chleba" koordynowany przez panie Marzennę Dettlaff i Alicję Jakubaszek. W ramach akcji promowany jest zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe. Szczegółowa relacja poniżej.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk

WIZYTA W PIEKARNI KLASY IIb

W dniu 23.10.2015r. uczniowie klasy 2B wraz z wychowawczynią p. Marzenną Dettlaff i mamą jednej z uczennic p. Oriną Węsierską wybrali się do Piekarni u Skierki znajdującej się w Rumi. Jest to najstarsza piekarnia w tej miejscowości utworzona w 1934 roku wypiekająca najzdrowsze i najpyszniejsze pieczywo w okolicy. Dzieci zostały tam bardzo serdecznie przyjęte. Właściciel piekarni pokazał nam całą piekarnię i różne maszyny do wyrabiania ciasta. Każdy z uczestników wycieczki mógł pod fachowym okiem piekarzy zrobić swoją bułeczkę, chałkę czy precelka. Cały czas unosił się wspaniały zapach pieczonego chleba i bułek, bo piekarnia nie przestała wcale pracować na czas wizyty dzieci. Mieliśmy okazję zobaczyć wyjęte prosto z pieca upieczone chleby, które piekarz ułożył na długiej desce i zanosił do leżakowania- ostygnięcia. Rumiane i pachnące bułki leżały na wielkich blachach i cały czas kusiły dzieci. I chociaż to niezbyt zdrowe, ale trudno się było powstrzymać, zjedliśmy świeży ciepły chlebek, który połamaliśmy na cząstki, aby każdy mógł spróbować. Na koniec wizyty wszyscy otrzymali wypieczone, jeszcze gorące, bułeczki. Aż trudno było opuszczać takie wspaniałe miejsce, których jest już niestety coraz mniej. Dzieci obiecały właścicielowi piekarni, że wrócą tu z rodzicami, aby kupić zdrowy chlebek.

Marzenna Dettlaff

PIECZENIE CHLEBA W KLASIE 1d

Klasa 1 "d" wraz z wychowawczynią upiekła chleb- pszenno- żytni, do którego dzieci dodały żurawinę, pestki dyni i słonecznika. Wcześniej dzieci zapoznały się z rodzajami zbóż a także różnymi wypiekami, które można dzięki nim zrobić. Obejrzały filmiki, na których były przedstawione różne rodzaje pieczenia chleba: w piekarni, w domowym piekarniku jak i za pomocą maszynki do robienia chleba, z której sami skorzystali. We wtorek dzieci wykonały piramidę zdrowia, same dzieląc obrazki produktów na grupy.

Marta Pliszko

 

TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA - 23.10.2015

Klasa 4a w Tygodniu Dobrego Chleba wybrała się do pobliskiej piekarni (pozdrawiamy przy okazji panią ekspedientkę), aby zakupić pachnące, świeżutkie i zdrowe pieczywo. Stworzyliśmy wspólnie kompozycję kulinarną. Wycinaliśmy ciekawe kształty w kromkach ciemnego, wieloziarnistego pieczywa i układaliśmy apetyczne „mozaiki chlebowe”. Po uwiecznieniu zadania – całość kompozycji została natychmiast wpałaszowana przez twórców. Na zdrówko.

Justyna Krytenko

TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA - WIZYTA PANA WÓJTA - 22.10.2015

W czwartkowe przedpołudnie uczniów klas I - III odwiedził wójt gminy Kosakowo - Jerzy Włudzik. Pan wójt przeczytał dzieciom baśń pt." Jak bochen chleba w kamień się zamienił", historię o Uszatku, który bardzo chciał się dowiedzieć, z czego robi się chleb. Wraz z uczniami czytał wymyślone przez dzieci rymowanki i wierszyki o pieczywie i zdrowym odżywianiu oraz przypomniał wszystkim jak dawniej obchodzono się z chlebem. Później był czas na degustację upieczonego przez uczniów chleba oraz drożdżowych bułeczek. Dziękujemy za miłą wizytę i zapraszamy ponownie.

Renata Korybut - Orłowska

TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA - PIECZENIE DROŻDZÓWEK

W ramach projektu TYDZIEN DOBREGO CHLEBA uczniowie z klasy 2b piekli w szkole z wychowawczynią p. Marzenną Dettlaff i mamami p. M. Ucińską i p. M. Żuczek drożdżówki. Ubrani w fartuszki wszyscy zabrali się do pracy, bo zaprosiliśmy do naszej klasy szczególnego gościa. Podczas, gdy drożdżówki piekły się pod czujnym okiem mam, uczniowie rozmawiali na temat zdrowego chleba pieczonego na zakwasie. Poznali dawne zwyczaje związane z chlebem, które są już teraz coraz mniej kultywowane: kreślenie znaku krzyża przed krojeniem pierwszej kromki, całowanie chleba, który upadł na ziemię i.t.p. Mówili o znaczeniu zdrowego jedzenia- przetworach, które przynieśli do szkoły, a które zostały przygotowane przez mamy i babcie. Nie zabrało więc: powideł, ogórków kiszonych, dżemów i miodu z pasieki od dziadka. Po pogadance uczniowie nakryli do stołu. Następnie wysłuchali razem z koleżankami z klas I- III przeczytanej przez pana wójta Jerzego Włudzika klechdy domowej pt. : "O tym jak bochen chleba w kamień się zamienił". Kilkoro z uczniów z naszej klasy odczytało, wylosowane przez gościa, wiersze o chlebie, które napisali z rodzicami. Byli to: Julia Banaszak, Aleksandra Kister, Lena Gryczewska, Davia Schroeder i Maciej Markowski. W tym czasie mamy poukładały na talerzach upieczone drożdżówki, przygotowały kanapki z chleba upieczonego na zakwasie, które posmarowały miodem, dżemem i powidłami. Teraz przyszedł czas na zaproszenie do naszej klasy gościa- Pana Wójta. Przywitaliśmy go staropolskim zwyczajem jeszcze ciepłym chlebem, który upiekła p. Marzenna Dettlaff. Wszyscy ze smakiem zajadaliśmy drożdżówki i kanapki.

Marzenna Dettlaff

"MAŁO NAS DO PIECZENIA CHLEBA" - 21.10.2015

Dzisiaj w czasie przerw pani Emilia Kula pląsała z dziećmi w rytmie popularnej zabawy muzycznej "Mało nas do pieczenia chleba". Ta melodia została wybrana w związku z obchodzonym tygodniem dobrego chleba. W kolejną środę zapraszamy na inne zabawy ze śpiewem.

Renata Korybut - Orłowska

TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA - PIECZENIE CIASTECZEK OWSIANYCH

W ramach TYGODNIA DOBREGO CHLEBA uczniowie klasy 2a upiekli w szkole ciasteczka owsiane. Wszyscy bardzo odpowiedzialnie podeszli do zadania i wspaniale przygotowali się do zajęć. Z wielkim zapałem odmierzali przyniesione składniki, mieszali je, a następnie formowali równiutkie ciasteczka. Kiedy ciastka znalazły się już w piekarniku po szkole rozniósł się cudowny zapach... Po ostygnięciu ciastek dzieci poczęstowały nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz same skosztowały własnych wypieków. Nieskromnie musimy przyznać, że naszym zdaniem ciastka były przepyszne!

W ramach programu uczniowie przygotowali także piramidę żywieniową. Do jej budowy wykorzystali opakowania po zdrowych produktach spożywczych. Była to doskonała okazja do rozmowy na temat zdrowego żywienia oraz jego wpływu na nasze zdrowie.

Dorota Nikelska

WIZYTA SĄSIEDZKA W DĘBOGÓRZU

W ramach TYGODNIA DOBREGO CHLEBA uczniowie klasy 2b wybrali się na wycieczkę do Szkoły Podstawowej w Dębogórzu, aby zobaczyć sprzęty gospodarstwa domowego używane dawniej na Kaszubach przez gospodynie. W szkole przywitała nas pani dyrektor Halina Foltynowicz, a pani wicedyrektor Teresa Czerwińska zaprowadziła nas do salki kaszubskiej, gdzie oglądaliśmy dawne stroje kaszubskie, usłyszeliśmy "Kaszubskie abecadło". Potem poszliśmy do chatki kaszubskiej. Tutaj mieliśmy okazję zobaczyć na własne oczy prawdziwe, już zabytkowe, sprzęty gospodarstwa domowego. Graliśmy na kaszubskim instrumencie ludowym- diabelskich skrzypcach. Widzieliśmy też zabawkę, którą bawiły się dzieci dawniej- imponujący wóz strażacki, wykonany przez jednego z dziadków, z zachowaniem najdrobniejszych szczegółów. Na końcu czekał na nas słodki poczęstunek i wspólna zabawa z uczniami klasy II. Serdecznie dziękujemy za wspaniałe przyjęcie i pokazanie nam tylu wspaniałych rzeczy.

Marzenna Dettlaff

PYSZNE KANAPKI W KLASIE Va

Klasa V a aktywnie włączyła się w obchody TYGODNIA DOBREGO CHLEBA. Na zajęciach z wychowawcą uczniowie rozmawiali o zasadach zdrowego żywienia. W czteroosobowych zespołach robili smaczne i kolorowe kanapki, a następnie razem zjedli drugie śniadanie. Taka godzina wychowawcza była przepyszna!

Joanna Napierała - wychowawczyni klasy Va

ŚWIĘTO CHLEBA - 20.10.2015

We wtorek podczas godziny wychowawczej klasa IVB postanowiła uczcić TYDZIEŃ CHLEBA w wyjątkowy sposób. Wszyscy uczniowie przynieśli do szkoły produkty, z których przygotowali zdrowe drugie śniadanie. Na stołach pojawiły się: chleby i bułeczki pieczone w domu i te przygotowane w piekarni; miód z pasieki dziadka, dżem przygotowany przez babcię oraz mnóstwo kolorowych warzyw. Najprzyjemniejsze było jednak konsumowanie tych pyszności!

Marta Rymsza

OD ZIARENKA DO BOHENKA

W ramach akcji TYDZIEŃ DOBREGO CHLEBA uczniowie klasy IIIa przypomnili sobie zboża, z których robiony jest chleb. Następnie obejrzeli dwa filmy: jak robiono chleb kiedyś i jak jest robiony obecnie chleb. Nie mogło oczywiście zabraknąć prawdziwego chleba, który na nowo poznawaliśmy i odkrywaliśmy wszystkimi zmysłami. Zwieńczeniem dnia była praca plastyczna, z której tworzyła się obrazkowa historyjka produkcji chleba.

Marek Kułakowski


WIZYTA POLICJI - 20.10.2015

Dzisiaj uczniów klas pierwszych odwiedzili panowie policjanci z Komisariatu Policji w Kosakowie. Rozdali "Elementarze bezpieczeństwa" oraz znaczki odblaskowe. Przypomnieli zasady zachowania podczas poruszania się w drodze do i ze szkoły. Ustaliliśmy, co należy zrobić, gdy zaczepi nas nieznajomy i w jakim wieku można samodzielnie chodzić do szkoły. Bardzo dziękujemy za wizytę i cenną lekcję. Już jutro sprawdzimy czy każdy pierwszoklasista ma znaczek odblaskowy przy swoim tornistrze!

Renata Korybut - Orłowska


AWANTURKA Z LEŚNEGO PODWÓRKA W PPNT W GDYNI- 19.10. 2015

 

W poniedziałek dwie klasy pierwsze wybrały się do Pomorskiego Parku Naukowo - Technologicznego na spektakl "Awanturka z leśnego podwórka". Bohaterami przedstawienia były zabawne i sympatyczne leśne zwierzątka: Zajączek, Jeżyk i Gąska. Wystąpił też czarny charakter - przebiegły i sprytny Lis. Zwierzatka nauczyły dzieci, że w zyciu najważniejsze są miłość i szacunek, a zgoda pozwala przetrwać trudności. Na szczególną uwagę zasługują wspaniałe lalki oraz żywa, wpadająca w ucho muzyka. Po przedstawieniu był czas na jesienny spacer. Pierwszoklasiści byli bardzo grzeczni i teraz bez żadnych obaw możemy ich zabrać na kolejną wycieczkę. A taka już wkrótce...

Renata Korybut - Orłowska


BICIE REKORDU ŚWIATA W RESUSCYTACJI

Jak co roku wzięliśmy udział w akcji organizowanej przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy polegającej na biciu rekordu w resuscytacji. Ta niezwykle przydatna umiejętność wymaga systematycznych ćwiczeń. Nasi uczniowie wykazują się co roku większa odwagą i chęcią do pomocy innym. Koordynatorkami akcji były panie Urszula Kozielska i Dorota Nikelska.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk

Fundacja WOŚP przekazała najaktywniejszym uczestnikom Programu tekturowe walizeczki-apteczki. Trafiły one do rąk "małych ratowników" z klas II i III naszej szkoły. Apteczki to piękne kolorowe pudełka, w których uczniowie znaleźli materiały przydatne podczas prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Dorota Nikelska

Kliknij na zdjęcie powyżej, aby obejrzeć film z akcji bicia rekordu.


APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI W KLASACH I-III

 

"Więc chodź - pomaluj mój świat,
na żółto i na niebiesko.
Niech na niebie stanie tęcza malowana Twoją kredką"


Taki melodyjny utwór mogli usłyszeć nauczyciele oraz pracownicy szkoły podczas apelu z okazji Święta Edukacji przygotowanego przez klasy I-III pod opieką pani Agnieszki Luniak - Laski i pani Urszuli Kozielskiej. I faktycznie swoim występem pomalowali nasz świat i w naszych sercach pojawiło się wiele kolorowych barw. Uczniowie pokazali niezwykłą dojrzałość podczas występu, brawurowo zagrali wszystkie scenki i głośno odśpiewali piosenki. Najwięcej śmiechu wywołały opowiadane dowcipy, a przede wszystkim konkurs rozpoznawania nauczycieli i pracowników po ich zdjęciach z dzieciństwa. To były bardzo przyjemne chwile i gorąco za nie dziękujemy.


"Więc chodź, pomaluj mi życie,
Niech świat mój się zarumieni,
Niech mi zalśni w pełnym słońcu,
Kolorami całej ziemi".

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


ŚWIĘTO EDUKACJI W KLASACH IV-VI

 

„Bo jak nie wy, to kto?
Bo jak nie wy, to kto?
Bo jak nie wy, to nikt,
Nikt lepiej nie nauczy nas…”


Oto, co usłyszeliśmy dziś z ust uczniów klas IV-VI, którzy w ten sposób, śpiewająco, postanowili uczcić Dzień Edukacji Narodowej. Jeśli Was, kochani, nikt lepiej nie nauczy, to nam, nauczycielom, z pewnością nikt lepiej nie podziękuje. Bo zrobiliście to w iście gwiazdorskim stylu! Moc żartów, łobuzerskich uśmiechów, dowcipnych scenek, humorystycznych momentów… Specjalna ramówka kanału PTV pozwoliła nam doskonale się bawić! Niemal do łez wzruszyła nas historia pierwszego nauczyciela na świecie, a scenka lekcyjna żywo przypominała nasze codzienne perypetie na zajęciach. Obiecaliście nam relaks i świetne humory w dniu naszego święta i tak też było. Bo Wy zawsze dotrzymujecie słowa! Dziękujemy!

W imieniu nauczycieli- Agnieszka Lubowicka


RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

Szkoła Podstawowa w Pogórzu od kilku lat realizuje program "Ratujemy i uczymy ratować", który uczy, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy. Polega on na prowadzeniu zajęć z podstawowych czynności ratujących życie powszechnie już w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Dzieci oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtowane są właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

W dniach od 5 do 12 października odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy we wszystkich klasach pierwszych. Uczniowie poznali zasady prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mieli okazję przeprowadzić akcję pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów. Było to dla uczniów bardzo ciekawe doświadczenie. Niejednokrotnie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami w tym zakresie.

Dorota Nikelska

 


START MARATOŃCZYKÓW

Ruszył Wielki Maraton Czytelniczy klas 1-3 i 4-6. Na linii startu stanęli zawodnicy, którzy wzięli sobie do serca maratońskie zobowiązania: raz w miesiącu przeczytaj z tzw. listy książkę, następnie rozwiąż  test i udowodnij, że przeczytałeś ją uważnie i ze zrozumieniem. Uczniowie biorący udział w wojewódzkim konkursie przez osiem miesięcy systematycznie będą zdobywać punkty. Do mety pozostał jeszcze długi dystans! Kibicujemy Wam wszystkim i życzymy: Po-wo-dze-nia!

Danuta Narewska


Z JESIENNĄ WIZYTĄ U WÓJTA - 12.10.2015r.

Podczas święta Pieczonego Ziemniaka w naszej szkole Wójt Gminy Kosakowo Jerzy Włudzik podziwiał prace plastyczne przedstawiające Panią Jesień. Jeden z portretów przypadł mu szczególnie do gustu i zapragnął powiesić go w swoim gabinecie. Wybrana praca okazała się być autorstwa uczniów klasy IIb z panią Marzenną Dettlaff na czele. W poniedziałek 12 października uczniowie w towarzystwie wychowawcy i dyrektora szkoły przyjechali do Urzędu Gminy i przywieźli ze sobą portret. Wizyta stała się okazją do spotkania z panem Wójtem i zwiedzenia całego urzędu z gabinetem najważniejszej osoby w gminie włącznie. Wójt Jerzy Włudzik przyjął uczniów w sali posiedzeń Rady Gminy i odpowiedział na liczne pytania. Uczniów szczególnie mocno interesowało jakim uczniem był Wójt, czy miał dobre oceny, czy dostawał uwagi i jakim sportem się interesował. Młodzi uczniowie z Pogórza zademonstrowali swoje umiejętności sportowe - w gimnastyce artystycznej i judo. Razem z Wójtem uczniowie analizowali mapę gminy, którą otrzymali w prezencie, a na koniec wszyscy udali się na taras widokowy. Serdecznie dziękujemy za gościnę i miło spędzony czas z Wójtem. Pan Jerzy Włudzik przyjął nasze zaproszenie do włączenia się w realizację programu "Tydzień dobrego chleba" i zapowiedział wizytę oraz zamiar odczytania wiersza o chlebie.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


BAJKOWISKO, CZYLI BAJKOWE CZYTANIE - 8.10.2015

 

W bibliotece szkolnej rozpoczęliśmy BAJKOWISKO, czyli Bajkowe Czytanie najmłodszym uczniom naszej szkoły. To już kolejna edycja czytelniczych spotkań odbywających się podczas przerw lekcyjnych. Nie obowiązuje wówczas zakaz wchodzenia do biblioteki z jedzeniem, więc można posilić się tam małym co nieco, gdy w tle do mikrofonu płyną słowa np. pisarki Renaty Piątkowskiej czytane tym razem przez Panią wicedyrektor - Renatę Korybut - Orłowską. Pozdrawiamy w tym miejscu uczniów klas 4-6, którzy w poprzednich latach wcielali się w bajkowe postaci i niestrudzenie czytali swoim młodszym kolegom.

Danuta Narewska


ŻYWA LEKCJA MUZYKI - 08.10.2015

Uczniowie naszej szkoły bardzo lubią spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy dzielą się swoimi pasjami. W czwartek uczniowie klas IV - VI w Kosakowie oraz uczniowie klas I - III w Pogórzu wzięli udział w nietypowej lekcji muzyki. Poznali budowę skrzypiec i kontrabasu oraz ich brzmienie w kilku dobrze znanych melodiach.

Renata Korybut - Orłowska


LEKCJA W KINIE - 05.10.2015

W poniedziałek klasy IV - VI udały się do Multikina na "Lekcję w kinie". Tematem spotkania był:Język filmu. Uczniowie dowiedzieli się jakie są rodzaje planu filmowego oraz czym jest perspektywa żabia i ptasia. Widzą, czym różni się kadr od ujęcia, a scena od sekwencji. Po sporej dawce wiedzy na temat filmu był czas na relaks. Z zapartym tchem śledziliśmy losy bohaterów filmu "Łapcię tę dziewczynę|". Piękna jesienna pogoda sprzyjała również spacerom. Taki dzień wszyscy zgodnie uznali za udany.

Renata Korybut-Orłowska


PASOWANIE NA UCZNIA - 03.10.2015

W sobotnie przedpołudnie nastąpił bardzo ważny moment dla wszystkich pierwszoklasistów, jakim jest uroczystość pasowania na ucznia. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. W tym ważnym wydarzeniu towarzyszył nam wójt gminy Kosakowo - pan Jerzy Włudzik. Dzieci wspaniale zaśpiewały hymn szkoły, odpowiedziały na wszystkie pytania z wiersza "Kto ty jesteś?" i złożyły uroczystą przysięgę. Następnie zostały pasowane na uczniów naszej szkoły przez Dyrektora Rafała Juszczyka w towarzystwie Myszki Mickey. Uczniowie klas II przekazali swoim młodszym kolegom drzewko, które będzie rosło wraz z pierwszoklasistami. Uczniom, którzy są na początku swojej szkolnej kariery życzymy dużo sukcesów w nauce oraz wspaniałych szkolnych przyjaźni.

Renata Korybut - Orłowska


W KRAINIE PIECZONEGO ZIEMNIAKA - 03.10.2015

 

 

Po uroczystości pasowania na ucznia rozpoczęliśmy tradycyjne Święto Pieczonego Zie