Korzystanie z witryny www.sp-pogorze.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.
Co u nas?

Zdjęcia z aktualnych wydarzeń dostępne są w zakładce Aktualności / Galeria,

lub jeszcze więcej zdjęć na profilu szkoły na portalu społecznościowym Facebook.


ZIELONA SZKOŁA NA LITWIE – nasza tradycja

Już SZÓSTY raz czwartoklasiści z naszej szkoły wyjechali na Litwę na zieloną szkołę. Jak zawsze sześć dni spędzili niezwykle intensywnie. Przez dwa dni zwiedzali zabytki Wilna i chodzili śladami Adama Mickiewicza. Kolejnego dnia byli w Trokach, gdzie zwiedzali zamek książęcy na wyspie, pływali statkiem po jednym z jezior oraz poznawali kuchnię karaimów – jedli pyszne kibiny. Ostatniego dnia pobytu czwartoklasiści spacerowali w zabytkowej dąbrowie po ścieżce bożków litewskich oraz zwiedzili malowniczą pierwszą stolicę Litwy – Kernave.

Poza zwiedzaniem wszyscy pilnie się uczyli. Pod okiem Pani Agnieszki codziennie pisali po angielsku pamiętnik z podróży. Z Panią Ewą uczyli się rozpoznawać rodzaje drzew i lasów; utrwalili kierunki geograficzne oraz położenie geograficzne Polski i Litwy. Ze mną zaś utrwalili zdobywane w Wilnie wiadomości o naszym wieszczu narodowym oraz omówili „Inwokację” i bajkę Adama Mickiewicza „Przyjaciele”.

Podczas wyjazdu nie zabrakło również czasu na zabawę i wspólny wypoczynek, np. przy grach planszowych. Wiele radości dało uczniom malowanie farbami wybranej atrakcji zwiedzanej podczas wyjazdu.

To był bardzo udany wyjazd.

Joanna Napierała


MARATON FILMÓW MUZYCZNYCH

Za nami noc filmowa dla klas szóstych. To była bardzo długa noc. Dobranoc powiedzieliśmy po 4 rano, kiedy już świtało. Obejrzeliśmy dwie części "High School Musical", "Honey" oraz "Kochaj i tańcz". Było muzycznie i tanecznie... a nowy ekran sprawdził się doskonale. Dziękujemy p. Andrzejowi za wszechstronną pomoc (jak zwykle)!

Justyna Krytenko


PODZIĘKOWANIE ZA POMOC DLA HOSPICJUM

Do naszej szkoły trafiło podziękowanie za zebraną pomoc dla Hospicjum Dziecięce Gdynia. Z pewnością nie po raz ostatni udzieliliśmy wsparcia podopiecznym hospicjum. Jeszcze raz serdecznie dziękuje za włączenie się do akcji.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


WESTERPLATTE – ZNAJDŹ KLUCZ DO HISTORII (2015.05.12)

Uczniowie klas IIa i III b uczestniczyli w grze terenowej zorganizowanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. „Celem gry edukacyjnej jest przybliżenie historii Westerplatte i zapoznanie z obiektami znajdującymi się na półwyspie. Uczniowie otrzymają do realizacji zadania, które zostały przygotowane tak, aby poprzez rozwiązywanie historycznych zagadek efektywnie połączyć zdobywanie wiedzy i zabawę, ucząc jednocześnie pracy w zespole. Aktywny udział w projekcie biorą również rekonstruktorzy, którzy pomagają uczniom wypełniać zadania oraz opisują wyposażenie i umundurowanie żołnierzy z okresu II wojny światowej. Dodatkową atrakcją są przejazdy drezynami historyczną trasą kolejową na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej.” (źródło: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku)

Aż trudno w to uwierzyć, że około 210 żołnierzy z planowanych przez Niemców kilku godzin stawiali opór aż 7 dni. Nam w ten piękny, słoneczny dzień wystarczyły około 2 godziny, aby podążać trasą przygotowaną przez muzeum i rozwiązywać zadania, by w końcu „odczytać wiadomość od majora Henryka Sucharskiego”. Przez ten czas dowiedzieliśmy się o historii rozpoczęcia II wojny światowej na Westerplatte, nauczyliśmy się jak zakładać opatrunek, odbyliśmy musztrę, wypatrywaliśmy okręty, przejechaliśmy się własnoręcznie napędzaną drezyną i w końcu sami spróbowaliśmy jak trudno rzuca się granatem.

Marek Kułakowski


PIERWSZAKI W DINOARKU

W dniu wczorajszym (11.05.2015r.) klasy Ia, Ib i Ic odwiedziły Park Dinozaurów w Łebie. Ścieżka edukacyjna, którą przeszły okazała się wymagająca, ale dzieci poradziły sobie z zadaniami. Zwiedziły także galerię minerałów i skamielin, przetestowały pojazdy Flinstonów i małpi gaj. Odwiedziły kopalnię złota, wzięły udział w warsztatach lepienia w glinie i samodzielnie upiekły kiełbaski w ognisku. Po 10 godzinach wyczerpane, ale zadowolone wróciły do szkoły.

Dorota Nikelska


WYCIECZKA KLAS SZÓSTYCH

05.05.2015r. klasy VI wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę do Krakowa. W drodze na południe uczniowie zatrzymali się w Częstochowie, gdzie spędzili trochę czasu na Jasnej Górze. Następnie zwiedzili gród na Górze Birów i zamek w Ogrodzieńcu. Pogoda dopisywała, więc spacer i pyszne lody były obowiązkową atrakcją. Obiad na Rynku Głównym i odpoczynek w hostelu przy Planatch stały się zwieńczeniem tego emocjonującego dnia Czy można było chcieć czegoś więcej?

Tak. Drugi dzień rozpoczął się od zwiedzania Wawelu i urokliwego Kazimierza. Ołowiane niebo nad Krakowem nie wróżyło jednak nic dobrego. Stało się! W drodze do Kościoła Mariackiego wszyscy przemoknęli do suchej nitki. Humory dopisywały jednak uczniom mimo złej aury i mokrych butów. Wieczorem szóstoklasiści podzielili się jednak na dwa obozy - kibiców Barcelony i Bayernu. Fenomenalna gra Messiego pogodziła  zwaśnione grupy i wszyscy w doskonałych nastrojach poszli spać.

Trzeciego dnia zza chmur wyszło słońce. Po krótkiej podróży uczniowie znaleźli się więc w Ojcowskim Parku Narodowym. Zdjęcie z Maczugą Herkulesa w tle stało się obowiązkową pamiątką. Doskonała pogoda sprawiła, że wspinaczka zwieńczona dotarciem do Groty Łokietka była czystą przyjemnością. No, może nie dla wszystkich.... Opiekunki były jednak głuche na marudzenie i pamiętają jedynie uśmiechy na twarzach szczęśliwców, którzy zdobyli szczyt, by...zejść z niego do jaskini.

Czym byłaby jednak wizyta w Krakowie bez odwiedzin u smoka? Uczniowie znaleźli się więc pod słynną grotą. Niektóym udało się nawet uwiecznić ogień wydobywający się z paszczy legendarnego stworzenia. Wieczorem szóstoklasiści mogli w końcu w spokoju nacieszyć się niepowtarzalną atmosferą Rynku Głównego i - nie oszukujmy się - Sukiennic!

Zwiedzanii Opactwa Benedyktynów w Tyńcu zakończyło czterodniową- mamy nadzieję, że niezapomnianą -  wycieczkę klas VI.

Marta Rymsza


ODYSEJA UMYSŁU - WRĘCZENIE NAGRÓD / PRZYGOTOWANIA DO WYJAZDU / PROŚBA O WSPARCIE !!!

Przy okazji uroczystej akademii poświęconej Świętu Konstytucji 3-ego Maja, mieliśmy okazję jeszcze raz zaprezentować i pogratulować tegorocznym drużynom Odysei Umysłu.

Mistrzowie Polski swój puchar otrzymali już na gali finałowej pod koniec marca, a nagrody wójta gminy odebrali osobiście.

Druga drużyna, która zajęła 3 miejsce, musiała czekać aż do dziś, by z rąk dyrektora odebrać dyplomy, nagrodę wójta i symboliczne puchary. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy!

Mistrzowie Polski szykują się do wyjazdu na finały światowe. Niestety wyjazd jest bardzo kosztowny, a nie udało się zebrać pełnej kwoty. Jeszcze sporo brakuje. Po raz kolejny zwracamy się o pomoc. Dzieciaki dały radę - teraz czas by dorośli pokazali, że też dadzą radę i szansę dzieciakom na rywalizację z najlepszymi.

Wiemy, że w naszym otoczeniu jest wiele osób, dla których edukacja dzieci jest bardzo ważna. Chcesz pomóc - skontaktuj się z Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Pogórzu lub trenerami Urszula Kozielską i Markiem Kułakowskim, lub można bezpośrednio wpłacać na konto:

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pogórzu
Bank Rumia Spółdzielczy
25 8351 0003 0000 1342 2000 0020

Z góry DZIĘKUJEMY!!!

Marek Kułakowski


ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3-EGO MAJA

Mam biało-czerwone serce... pod takim hasłem uroczyście obchodziliśmy w szkole Święto Konstytucji. W trakcie akademii wykorzystany został nowy ekran, zamontowany niedawno w sali gimnastycznej, na którym wyświetlono film o polskich symbolach narodowych i fragment poloneza z "Pana Tadeusza". Wszyscy uczniowie przynieśli i dumnie zaprezentowali własnoręcznie wykonane serce w barwach ojczystych.

Justyna Krytenko


BIEG EKOLOGICZNO-PRZYRODNICZY

Ostatni dzień kwietnia to czas zmagań uczniów szkół naszej gminy w biegu ekologiczno-przyrodniczym. Konkurs polega na przejściu wyznaczonej leśnej trasy na której znajdują się zadania. W tym roku trzeba się było wykazać m.in. znajomością motyli, ptaków, skorupiaków bałtyckich, parków narodowych, rozpoznawać tropy i głosy zwierząt itd. Zadnia były trudne ale daliśmy radę – obie drużyny zajęły drugie miejsce.

Ewa Rajewska


ZNAWCA RYB

Dnia 29.04.2015r. uczniowie z klas pierwszych oraz dzieci ze świetlicy uczestniczyły w warsztatach edukacyjnych pt.: "Znawca Ryb", które prowadzili animatorzy z Inter EDU Dawid Kubacki z Pucka.

Dzieci miały okazję poznać jakie gatunki ryb pływają w Bałtyku i które z nich są wyławiane przez naszych rybaków. Dowiedziały się jak funkcjonuje organizm ryby i jak wygląda środowisko morskie. Szczególnie ważnym elementem zajęć było zaznajomienie dzieci z wartościami odżywczymi ryby oraz zachęcenie do wprowadzenia ryby do cotygodniowego jadłospisu. Wszyscy uczestnicy za wspaniałą pracę otrzymali naklejkę- odznakę ZNAWCA RYB.

Marzenna Dettlaff


OSTATNI PIĄTEK MIESIĄCA - DZIEŃ BEZ MUNDURKA

Zgodnie z tradycją ostatni piątek kwietnia był dniem bez mundurka szkolnego. W związku ze zbliżająca się wiosną uczniowie założyli stroje w kolorach związanych z tą porą roku. Niektóre dziewczynki miały kapelusze udekorowane świeżymi kwiatami i kwieciste sukienki. Pomimo chłodu na zewnątrz w szkole panowała radosna i wiosenna atmosfera.

Eliza Filipowicz


PIERWSZAKI W EXPERYMENCIE

W dniu 22 kwietnia klasa Ia odwiedziła Centrum Experyment w Gdyni. Uczniowie zwiedzali wystawę, wykonywali eksperymenty oraz wzięli udział w lekcji pt. "Pan Kulka i wiejskie zwierzęta". Podczas zajęć, poprzez gry i interaktywne zadania, uczniowie zapoznali się ze zwierzętami zamieszkującymi wieś. Razem z maskotką EXPERYMENTU, Panem Kulką, dowiedzieli się ile mleka daje krowa i na czym polega nietypowy sposób trawienia przez nią pokarmów? Podejrzeli też jak pracują pszczoły w ulu i próbowali dowiedzie się, czy to prawda, że niektóre z nich są świetnymi tancerkami?

Dorota Nikelska


TAJEMNICZY OGRÓD

Wyjście do teatru jest zawsze dużym wydarzeniem. Chyba każdy z nas lubi obejrzeć dobre przedstawienie w świetnej obsadzie aktorskiej. Każdy lubi przenieść się w niezwykły świat wykreowany na scenie, a po zakończonym spektaklu zanucić melodię, która wpadła nam w ucho.

Takich właśnie wrażeń dostarczył klasom IV-VI  wtorkowy (21.04.2015r.) wyjazd do Gdańska na przedstawienie pt. „Tajemniczy ogród”. Sztuka ta, wystawiana przez Teatr Dramatyczny z Elbląga, cieszy się dużym uznaniem wśród publiczności. Dzieciom podobają się wyraziste postacie, humorystyczne dialogi, a nade wszystko piosenki, które pod koniec spektaklu śpiewają już razem z aktorami. Dzięki takiej wspaniałej oprawie główne przesłanie artystów dla młodych odbiorców, brzmiące: „Zawsze wierz w siebie i patrz z radością i optymizmem na świat”, na długo zapada w pamięć.

Można z pewnością stwierdzić, że wczoraj wszyscy dobrze spędzili czas i nie raz jeszcze zanucą po cichu motyw przewodni: „Misselthwaite, Misselthwaite…”

Dopełnieniem wycieczki był zaś spacer słonecznymi uliczkami pięknej gdańskiej starówki…

Agnieszka Lubowicka


WYCIECZKA SAMORZĄDU SZKOLNEGO

Od 13.04 do 18.04 uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce Samorządu Szkolnego. We wtorek zwiedzili Rynek i Wawel w Krakowie oraz Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach. W środę udali się na wycieczkę w góry. Mogli podziwiać między innymi Kasprowy Wierch, czy Giewont. Dzień później weszli na Gubałówkę, z której zjechali podziwiając przepiękne widoki i pojechali do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, a następnie poszli na Krupówki aby kupić pamiątki i tradycyjne góralskie sery- oscypki. W piątek wszyscy wyjechali z Zakopanego zadowoleni, a wracając zajechali jeszcze do Łagiewnik do Kościoła świętej Faustyny Kowalskiej.

Alicja Chyży – Uczennica klasy VIa


ZABAWA Z ANIMACJĄ

"WDZYDZANA", link: https://www.youtube.com/watch?v=HVIR3ebYtYU

Prace nad projektem „My na Pomorzu” zakończyły się, a uczniowie naszej szkoły mogą pochwalić się amatorską animacją, która powstała podczas warsztatów filmowych. Przygodę z filmem animowanym można śmiało zaliczyć do jednej z kaszubskich przygód, jakich doświadczyli uczestnicy projektu. Wybraliśmy kaszubską legendę pt. „Wdzydzana” i na jej podstawie zrealizowaliśmy animację. Efekt pracy dużej grupy plastyków, animatorów, scenarzystów, fotografów, dźwiękowców oceńcie sami. Wszystkim, którzy włączyli się w filmową przygodę, praca nad filmem dostarczyła wiele radości i satysfakcji.

Danuta Narewska / Justyna Krytenko


WARSZTATY EKOLOGICZNE

Klasa VI b na warsztatach ekologicznych „Bliżej Europy – nowoczesne metody gospodarowania odpadami”.

16 kwietnia mieliśmy możliwość zobaczenia na własne oczy co dzieje się z odpadami,  których pozbywamy się z naszego domu. Ku naszemu zaskoczeniu większość z nich jest ponownie przerabiana. Przekonaliśmy się o tym podczas wycieczki  do Eko Doliny znajdującej się Łężycach. To tu trafiają odpady z Kosakowa, Gdyni i okolicznych gmin. Potem mieliśmy jeszcze zajęcia w Komunalnym Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” podczas, których rozmawialiśmy o odpadach i ich ponownym przerabianu. Teraz wiemy, że warto je segregować.

Ewa Rajewska

 


GIMNAZJADA 2015

14.04.2015r. w Kosakowie odbyła się Gimnazjada. Wzięli w niej udział szóstoklasiści z trzech gminnych szkół podstawowych oraz gimnazjum. Uczniowie zostali podzieleni na 4 zespoły. W każdym znaleźli się reprezentanci wszystkich szkół. Drużyny rywalizowały ze sobą w konkurencjach sportowych oraz teście wiedzy. Ten zaś został podzielony na aż 14 kategorii tematycznych. Wszyscy doskonale się bawili. Do zobaczenia za rok!

Marta Rymsza


ŻYWA LEKCJA HISTORII

Dziś (09.04.2015r.) w naszej szkole gościliśmy Teatr Historyczny Chorągwi Komturstwa Gniewskiego. Tym razem uczniowie klas III-VI mieli okazje zapoznać się z Polska sarmacką i husarią - chlubą oręża polskiego. Nasi goście zaprezentowali uzbrojenie i wyposażenie, którym posługiwali się wojownicy dawnych epok. W rolę sarmaty, husarza i muszkietera wcielili się uczniowie, którzy tym samym uświetnili żywą lekcję historii. Przedstawienie było bardzo udane.

Monika Kuciel


MISTRZOWIE Z POGÓRZA U WÓJTA

Zwycięska drużyna Odysei Umysłu ze Szkoły Podstawowej w Pogórzu spotkała się w środę z Wójtem Gminy Kosakowo – Jerzym Włudzikiem. Podczas spotkania uczniowie wraz ze swoimi trenerami oraz Dyrektorem Szkoły opowiadali o przeżyciach związanych z udziałem w ogólnopolskich eliminacjach Odysei Umysłu. Młodzi mieszkańcy gminy opowiedzieli o przygotowaniach do konkursu i planowaniu wyjazdu na światowe finały w USA. Wójt Gminy powiedział uczniom, że są dumą i ambasadorami gminy na świecie. Przed Dyrektorem Szkoły i opiekunami trudne zadanie zgromadzenia środków potrzebnych do wyjazdu za ocean. Regulamin Odysei Umysłu jest nieubłagany i koszt przelotu oraz zakwaterowania na miejscu muszą pokryć sami uczestnicy. Wszyscy, którzy chcą wesprzeć uczniów w realizacji ich marzeń prosimy o wpłacanie pieniędzy na poniższe konto :

Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Pogórzu
Bank Rumia Spółdzielczy
25 8351 0003 0000 1342 2000 0020

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


WIZYTA W ZOO

We wtorek 31 marca 2015 roku klasy I c i III a były w ZOO. Podczas warsztatów edukacyjnych poznały mniej znane gatunki polskich ssaków. Mogły pogłaskać szynszylę i pobawić się z królikiem. Podczas spaceru po ZOO podziwiały słonie, lwy, żyrafy, małpy, lamy, niedźwiedzia, wilki i wiele innych zwierząt. Wszystkim dopisywał dobry humor.

Dorota Skakovska


MAŁY KONCERT W KLASIE II B

Wtorkowy ranek rozpoczęliśmy miłym, muzycznym koncertem. Mieliśmy przyjemność gościć Pana Michała Kierzkowskiego, na co dzień pracującego w Akademii Muzycznej. Pan Michał jest tatą naszego kolegi z klasy, Wiktora. Wiktor w asyście swojego taty i Franciszka (także ucznia klasy IIb), dali nam koncert. Chłopcy przepięknie zagrali na skrzypcach, opowiedzieli o budowie skrzypiec - wszyscy z uśmiechem na twarzy i w wielkim skupieniu wysłuchali koncertu. Ach jak przyjemnie rozpoczęliśmy dzień. Dziękujemy chłopcom i Panu Michałowi.  Uczniowie klasy IIb wraz z wychowawcą. 

Ewelina Raducha


BAJKOWE PRZEDPOŁUDNIE W KLASIE II A

Obiecaliśmy sobie w klasie, że przed świętami zrobimy sobie w klasie dzień kinowy. Co prawda chodziło o święta grudniowe, ale tak się jakoś przeciągnęło, że udało się dopiero teraz. Z drugiej strony, patrząc na pogodę za oknem, ciężko stwierdzić jakie święta się zbliżają. Tak czy owak – w końcu się udało. Były duży ekran, było ciemnawo jak w kinie i to co dzieciaki lubią najbardziej – popcorn.  

Marek Kułakowski


KASZUBSKIE PRZYGODY

Udało się! Prace nad projektem "My na Pomorzu" dobiegły końca, a ich zwieńczeniem były planszowe rozgrywki klasy IV.

W ciągu ostatnich 7 miesięcy w naszej szkole wiele się działo. Uczniowie brali udział w różnorodnych formach rekreacji - sprawdzali swoją orientację w terenie, brali udział w warsztatach kulinarnych, filmowych czy bursztynowych, przygotowywali tradycyjne ozdoby świąteczne, uczestniczyli w harcerskiej grze terenowej i na każdym kroku udowadniali, że ruch to zdrowie.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dziewczynek z klasy VI udało się stworzyć wielką planszę do gry, dzięki której czwartoklasiści mogli podsumować swój udział w kilkumiesięcznym projekcie - oczywiście przez zabawę!

Chciałybyśmy serdecznie podziękować Dyrektorowi, wszystkim Nauczycielom, Rodzicom, zaproszonym do współpracy Gościom, a przede wszystkim UCZNIOM za ogromne zaangażowanie, entuzjazm i uśmiech w trakcie tej KASZUBSKIEJ PRZYGODY.

Agnieszka Lubowicka i Marta Rymsza


KIERMASZ   WIELKANOCNY

25 marca po południu odbył się w naszej szkole kiermasz wielkanocny. Znalazły się na nim prace plastyczno-techniczne z każdej klasy. Nie zabrakło pisanek, baranaków, stroików i kartek świątecznych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem Rodziców.

Renata Korybut-Orłowska


WYSTĘPY KÓŁKA MUZYCZNEGO

W poniedziałkowe popołudnie (23 marca) uczestnicy Kółka Muzycznego:  Agata, Marta, Julka, Oliwia, Sonia, Patrycja, Zuzia, Dominik i Dawid dali występ dla uczniów klas I-III, którzy spędzali jeszcze czas w szkolnej świetlicy. Przywitaliśmy się piosenką o tym, że "Lubimy bajki" i rozpoczęliśmy spektakl teatralnym gongiem-dzwoneczkiem. Przygotowaliśmy pierwszą "BAJKĘ SAMOGRAJKĘ" Jana Brzechwy. Wybór padł na "Kota w butach". Wszystkim sprawiliśmy sporo radości. Do zobaczenia na kolejnym spektaklu Teatrzyku Muzycznego.

Justyna Krytenko


OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

12 marca odbyły się w naszej  szkole Ogólnopolskie Wybory Książek. Tym razem prawo wyborcze przysługiwało nie tylko pełnoletnim obywatelom. Do urny wyborczej ruszyli uczniowie klas 1-3 i 4-6. Wędrująca urna wyborcza przemieszczała się z klasy do klasy…

Na kartach do głosowania uczniowie typowali  3 książki, które wg nich są naprawdę warte poznania. Kto zagłosował, mógł już tylko cieszyć się dobrym samopoczuciem  z powodu  spełnienia obywatelskiej powinności, mając  równocześnie nadzieję, że Jego głos może mieć  wpływ na księgozbiór szkolnej biblioteki lub listę lektur…

Hasło wyborcze autorstwa Oli z klasy 4a pozostaje aktualne podczas każdych wyborów: „Twój głos jest bardzo ważny, niech zagłosuje każdy!”

Szkolna Komisja Wyborcza w składzie: Agata, Natalia i Wiktoria podliczyła głosy i…

W czołówce  ulubionych książek uczniów klas 4-6 znalazły się: Igrzyska śmierci, Dziennik cwaniaczka, Kroniki Archeo, Gwiazd naszych wina i nieśmiertelny Harry Potter.

Młodsi czytelnicy wybierali przede wszystkim: Przygody Mikołajka, Magiczne drzewo, książki Holly Webb z serii Zaopiekuj się mną i Magic Molly, Przygody Pompona, Martynkę, książeczki z serii Czytam sobie i ...oczywiście nie mogło zabraknąć Koszmarnego Karolka!

 

Danuta Narewska


KASZUBSKIE ODWIEDZINY W PRZEDSZKOLU

Uczniowie z kółka kaszubskiego, prowadzonego przez panią Emilię Kula, odwiedzili  przedszkole „Fundacja Dobroczyńca” w Pogórzu. Dnia 20 marca 2015 roku dzieci, razem ze swoim opiekunem, przyszły do przedszkola w strojach kaszubskich, by przybliżyć swoim młodszym kolegom kulturę swojej „Małej Ojczyzny”.

Uczniowie zaprezentowali piosenki i tańce naszego regionu. Występ swój rozpoczęły polonezem „Hej, tu u nas na Kaszebach”. Potem zaśpiewały „Alfabet kaszubski”. Następnie przedstawiły piosenki morskie „Żeglarz” i „Reböce, reböce” i odtańczyły taniec „Fala”. Na zakończenie występu zostały zaprezentowane dwa tańce połączone z piosenkami „Cynda” i „Wele wele Wetka”.

Występ bardzo się podobał, został nagrodzony oklaskami i „słodkościami”. Przedszkolakom najbardziej podobał się instrument kaszubski – diabelskie skrzypce, na którym każde z dzieci wybiło rytm.

Mali artyści byli zadowoleni i dumni z pobytu w przedszkolu.

Wystąpili: Żaneta Szleszyńska z II a, Zosia i Tadzio Wojciechowscy z III a, Oliwia i Wiktoria  Skundź, Amelia Rutowicz, Natalia Opala z III b , Zuzia Polańska   z IV a, Michał Bigott, Michał Korybut – Orłowski, Maciek Grabowski, Grześ Brzeziński z kl. V b.

Emilia Kula


Ponad 1000 zdjęć i 3,41 minut filmu, czyli "Sny Marceliny"

Podczas szkolnych  warsztatów animacji młodym filmowcom udało się "wyprodukować" kolejną już, trwającą tym razem ponad 3 minuty animację  - "Sny Marceliny" . Filmowy proces powstawania filmu rozpoczął się już we wrześniu, a więc trwał ponad 6 miesięcy. Praca nad filmem wymaga od całej ekipy anielskiej cierpliwości i gotowości współpracy ze sobą. Opracowywanie scenariusza, tworzenie storyboardu, wybranie techniki animacji, prace plastyczne, zrobienie ogromnej ilości zdjęć, różnych ujęć postaci, w końcu dopasowanie muzyki do zróżnicowanych nastrojowo scen - temu wszystkiemu uczniowie sprostali na medal...Jedni okazali się mistrzami rysunku, inni świetnymi scenarzystami, a jeszcze inni wykazali się doskonałym słuchem muzycznym.. .Animacja zostanie przesłana na dwa ogólnopolskie konkursy (Oko kalejdoskopu i Halo echo!), podczas których organizatorzy dokonują przeglądu dziecięcej twórczości filmowej, uznając ją za unikatową i godną uwagi.

 Link do filmu poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=ph7efOWIXc0

Danuta Narewska


ZAĆMIENIE / PORUSZENIE

Dzisiaj w szkole Wielkie Poruszenie!

Bo jak tu na lekcji pracować…

Gdy na dworze słońca zaćmienie

Można było obserwować.

 

Marek Kułakowski


DZIEŃ OTWARTY

Dziękuję wszystkim gościom tłumnie przybyłym do naszej szkoły z okazji Dnia Otwartego (19.03.2015r.). Było nam niezmiernie miło Państwa gościć i dziękujemy za wszystkie słowa uznania do nas kierowane. Do zobaczenia już wkrótce! Dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły za ich pracę i poświęcony czas.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


OGÓLNOPOLSKI KONKURS PRZYRODNICZY "ŚWIETLIK"

17 marca 2015 r. uczniowie z klas II – VI uczestniczyli w Ogólnopolskim Konkursie Przyrodniczym „Świetlik”. Zadaniem uczestników konkursu było wcześniejsze przeprowadzenie kilku doświadczeń pozwalających zbadać różne procesy i zjawiska przyrodnicze. Uczniowie uczęszczający na zajęcia przyrodnicze, prowadzone przez Panią Ewę Rajewską, wykonywali doświadczenia w szkole. W dniu konkursu każdy uczeń otrzymał test zawierający różnorodne pytania badające ogólna wiedzę przyrodniczą oraz rozumienie wcześniej przeprowadzonych doświadczeń. W konkursie brało udział 38 uczniów. Teraz czekamy na wyniki.

Ewa Rajewska


APEL Z OKAZJI DNIA KOBIET

W poniedziałek 9 marca Samorząd Uczniowski wraz ze swoim opiekunem - panią Elizą Filipowicz - przygotowali przedstawienie z okazji obchodzonego dzień wcześniej Dnia Kobiet. Na scenie zaprezentowali się uczniowie w scenkach prezentujących różne oblicza odwiecznej wojny płci. Czasem to ON był tym złym, czasem to ONA. Wszystko pozakane z przymrużeniem oka spowodowało rozbawienie całej publiczności. Ukoronowaniem występu była piosenka "Być kobietą" w wykonaniu Pauliny z klasy VI. Na koniec życzenia z okazji obchodzonego święta złożył Dyrektor Szkoły.

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


DAMY i DŻENTELMENI

Dnia 09.03.2015r. w poniedziałek, zamiast ostatniego piątku miesiąca, uczennice przebrały sie za damy a uczniowie za dżentelmenów. W szkole zaroiło się od eleganckich sukienek, kapeluszy i garniturów. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Poczuli sie jak w innym świecie. Ten dzień uczniowie zapamiętają na zawsze.

Paulina Ćwirko (uczennica kl. VIa)


PREZENTACJA DRUŻYN ODYSEI UMYSŁU

W poniedziałek 9 marca zaprezentowane publicznie zostały dwie drużyny Odysei Umysłu, które podczas eliminacji regionalnych zajęły pierwsze miejsce i awansowały do zmagań ogólnopolskich. Gratulujemy uczniom i ich opiekunom. Życzymy dalszych sukcesów i wywalczenia wyjazdu do USA!!

Dyrektor Szkoły - Rafał Juszczyk


SPOTKANIE Z PANEM KLEKSEM