Korzystanie z witryny www.sp-pogorze.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików Cookies.
Co u nas?

TEATR MUZYCZNY

 

10 czerwca z okazji Dnia Dziecka klasy IIIa i IVa wybrały się do Teatru Muzycznego na spektakl pt: "Pippi". Mogliśmy podziwiać młodych aktorów z Teatru Junior, a wśród nich Zuzię Polańską z klasy IIIa i Oliwię Peplińską z klasy VIa.

Była to szalona opowieść o najsilniejszej dziewczynce świata, Pippi, która mieszka bez rodziców w Willi Śmiesznotce, ma skrzynię pełną złotych monet, niespotykaną odwagę i nienasycony apetyt na dobrą zabawę. Pewnego dnia z fantazją i humorem wkracza w spokojne życie rodzeństwa Tommy'ego i Aniki, wywracając je do góry nogami. Pokazuje im, że bycie dzieckiem nie oznacza jedynie posłuszeństwa wobec dorosłych i wykonywania codziennych nudnych obowiązków.

mgr Beata Wierzbicka

W KRĘGIELNI

03.06.2014r. klasy Va i Vb, z okazji Dnia Dziecka, wybrały się do kręgielni U7 w Gdyni. Emocjonujące rozgrywki sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili, a uśmiech nie schodził z twarzy piątoklasistów. Pyszne lody sprawiły, że uczniowie nie zwracali już uwagi na szare niebo i siąpiący co chwilę kapuśniaczek.  Dzieciaki z niecierpliwością czekają już na swoje przyszłoroczne święto.

mgr Marta Rymsza

Zapraszamy do galerii zdjęć - zakładka Promocja zdrowia.

KÓŁKO KASZUBSKIE

Uczniowie z kółka kaszubskiego, wraz z opiekunem panią Emilią Kula, podzielili się swoimi umiejętnościami śpiewania i tańczenia po kaszubsku. Dnia 30 maja 2014 roku odwiedzili swoich młodszych kolegów z Przedszkola Samorządowego nr 49 w Gdyni. Przedstawili dzieciom swój program artystyczny. Weszli krokiem poloneza „Hej, tu u nas na Kaszebach”. Następnie zaśpiewali „Alfabet kaszubski” z pokazywaniem na wymalowanym płótnie obrazków. Zaśpiewali piosenkę charakterystyczną dla naszego regionu „Cynda”, która opowiada o tradycji kaszubskiej. Zatańczyli taniec do tej melodii, która była bardzo skoczna i wesoła. Zaprezentowali piosenki o rybakach, którzy wypływają w morze, a ich dziewczyny czekają na nich na brzegu. Na zakończenie zatańczyli taniec „Fala” i opowiedzieli dzieciom o kolorach haftu kaszubskiego. Przedszkolaki odwdzięczyli się słodkim poczęstunkiem i odtańczeniem pięknego tańca „Wele wele wetka”. Wszyscy z zadowoleniem będą wspominać miłe chwile z występu w przedszkolu.

mgr Emilia Kula

 

PIKNIK NAUKOWY

W niedziele 25 maja nasi uczniowie uczestniczyli w Pikniku Naukowym organizowanym w Gdyni w ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki.      W imprezie tej uczestniczymy już od kilku lat i zawsze jesteśmy pod wrażeniem eksperymentów, w których możemy tam uczestniczyć. Dużą atrakcją są też liczne konkursy i oczywiście nagrody.

mgr Ewa Rajewska

Zapraszamy do galerii.

 

ŚWIĘTO SZKOŁY

W sobotnie przedpołudnie uczniowie wraz z rodzicami zebrali się na festynie z okazji zbliżającego się Dnia Matki. Była to też doskonała okazja do podsumowania projektu Edukacji Europejskiej. W tym roku poznaliśmy państwo w kształcie buta – Włochy. Uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę grając w grę planszową w wersji maxi. Na scenie odbył się Festiwal Piosenki Włoskiej, a kawiarenka umiejscowiona była na  promenadzie z obrazami przedstawiającymi zabytki Włoch. Dzieci z rodzicami mogły zmierzyć się w potyczkach  sportowych. Na tych, którzy zgłodnieli czekały tradycyjne potrawy włoskie. Odbyła się również loteria fantowa, licytacja oraz prezentacja uzdolnionych wokalne uczniów naszej szkoły. Dopisała wspaniała pogoda oraz frekwencja.

mgr Renata Korybut-Orłowska

 

 

BIEG EKOLOGICZNY

          30 kwietnia, już po raz szósty, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w biegu ekologiczno-przyrodniczym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Dębogórzu.
Konkurs polegał na rozwiązywaniu zadań przyrodniczych i ekologicznych znajdujących się na leśnej trasie.  Pogoda była wyjątkowo sprzyjająca a poziom startujących drużyn bardzo wyrównany. O zwycięstwie zadecydowały pojedyncze punkty. Grupa uczniów z klas I - III zajęła drugie miejsce a uczniowie z klas IV - VI trzecie.
Ewa Rajewska  

"PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA"

W środę 23.04.2014 r. uczniowie klas I-III udali się do Teatru muzycznego w Gdyni, na przedstawienie pt.”Przygody Sindbada Żeglarza” z „Księgi tysiąca i jednej nocy” w poetyckim ujęciu Bolesława Leśmiana. Było to nasze pierwsze zetknięcie z wyremontowanym Teatrem Muzycznym i od razu takie przedstawienie: reżyseria – Jarosław Kilian, muzyka – Grzegorz Turnau. Ciekawe przygody, wspaniała muzyka, efektowna scenografia i ... radość dzieciaków, którzy z szeroko otwartymi oczami i ustami, z zapartym tchem i ciekawością mogli uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu kulturalnym.

Marek Kułakowski

Pogórze jak Mediolan

    W dniach 08-09.04.2014 nasza szkoła stała się światowym centrum mody. Projektanci mody ze wszystkich klas zaprezentowali najnowsze kolekcje inspirowane szkolnymi przedmiotami, np. matematyką, chemią, muzyką czy językiem polski. Na wybiegu można więc było zobaczyć kreacje przypominające bryły geometryczne, pierwiastki chemiczne, postaci z wierszy czy takie, które nawiązywały do znanych frazeologizmów.

Marta Rymsza

 

Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas II

4 kwietnia 2014 roku w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Uczniów Klas II. Przybyły do nas drużyny ze szkół w Mostach, Dębogórzu, SP 43 i SP 6 w Gdyni.  Rywalizowało więc pięć trzyosobowych zespołów. Uczniowie rozwiązywali zadania logiczne, budowali i mierzyli wieże z klocków, budowali figury przestrzenne z klocków magnetycznych, układali domino matematyczne, robili „zakupy” w sklepie… i świetnie się bawili. Na koniec podliczyli swoje punkty, którymi były cukierki. Konkurs wygrała świetna drużyna z SP 43 w Gdyni, II miejsce zajęła SP Mosty, a III SP Pogórze. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

  Ewa Stoińska, Renata Korybut-Orłowska

Zapraszamy do galerii.

 FESTIWAL NAUKI

28 marca 2014r. uczniowie klasy 4a i 4b wraz z wychowawczyniami wzięli udział w warsztatach "Daktyloskopia w praktyce - tajemnicza walizka kryminalistyczna" w ramach Międzynarodowego Festiwalu Nauki Explory. Przy okazji poznaliśmy odnawialne źródła energii oraz skorzystaliśmy z oferty prezentujących się na festiwalu firm. Największe wrażenie na wszystkich zrobiły ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem ciekłego azotu.

Beata Wierzbicka

27.03.2014r. uczniowie  klasy III b wraz z wychowawczynią p. Marzenną Dettlaff i p. Danutą Narewską wybrali się do Pomorskiego  Parku Naukowo- Technologicznego  w Gdyni na  Międzynarodowy Festiwal Naukowy E(x)plory, aby  uczestniczyć w  warsztatach   CSI: Chemiczni Super Inspektorzy. Przywdziani  w prawdziwe fartuchy laboratoryjne, z ochronnymi okularami na oczach, z zapałem analizowali  tajemnicze dowody, przeprowadzając doświadczenia chemiczne. Zadaniem uczestników było odnalezienie winnego pewnego przestępstwa … Każdy uczestnik otrzymał  na pamiątkę wyjątkowy układ okresowy pierwiastków.

Marzena Dettlaff

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce Ciekawe lekcje.

                                                    EXPERYMENT 26.03.2014r.
 
Tym razem Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni odwiedziły klasy I i jedna klasa III. Zabawa połączona z nauką była przednia. Złudzenia optyczne, doświadczenia z wodą, fotografia z dalekiej przyszłości, komora wrzasku, pokój z trzęsieniem ziemi i wiele, wiele innych atrakcji. Polecamy!

Marek Kułakowski

         

                                            CZYSTY, WESOŁY CHODZĘ DO SZKOŁY

Jako Szkoła Promująca Zdrowie, przystąpiliśmy do konkursu organizowanego przez drogerię Rossmann pt.: „Czysty, wesoły chodzę do szkoły”. Uczniowie klas młodszych przygotowali rysunki i wierszyki. Podsumowaniem był pokaz uczniów klas VI: dziewczynki przygotowały prezentację i scenki dotyczące tematu higieny osobistej, natomiast chłopcy specjalnie w tym celu przygotowali film edukacyjny. Uczestnicy konkursu w podziękowaniu otrzymali zestawy kosmetyków przygotowane przez firmę Rosman.

Marek Kułakowski

                                                                       KARNAWAŁ

13 lutego odbyła się dyskoteka dla klas 4 - 6. Wszyscy uczniowie przyszli w przepięknych maskach karnawałowych. W konkursie na najładniejszą wygrał Krzyś Klicki z klasy 6a, drugie miejsce zajęła Paulina Ćwirko z klasy 5a. Uczniowie wspaniale się bawili. Na koniec dyskoteki wybrano Króla i Królową Balu, którymi zostali Krzyś Klicki i Oliwka Peplińska z klasy 6a.

Zapraszamy do galerii.

Więcej zdjęć pod linkiem

https://drive.google.com/folderview?id=0BxTmUax-JQ30dFFaclNqemdDV1U&usp=sharing

 Beata Wierzbicka

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

W czwartek 16 stycznia 2014 r. sala gimnastyczna Szkoły Podstawowej w Pogórzu wypełniła się po same brzegi. To uczniowie klas 0-III witali w szkolnych murach swoich wspaniałych gości - Babcie i Dziadków. W swoim spektaklu zabrali ich do… salonu fryzjerskiego, w którym spotkały się dwie panie. Wspominały one  najpiękniejsze lata młodości, czemu towarzyszyły największe muzyczne przeboje ówczesnych lat. Uczniowie wystąpili przed swoimi bliskimi z wielkim sercem i zaangażowaniem. Goście odwdzięczyli się gromkimi oklaskami, radosnym śmiechem oraz szczerymi łzami. 

Serdecznie dziękujemy gościom za tak liczne przybycie i gratulujemy uczniom wspaniałego występu.

Dorota Nikelska, Renata Korybut-Orłowska

 

 

                                                              Współpraca z rodzicami

W okresie przedświątecznym ( 9-10.12.13r.) Rodzice dzieci z klasy IIIb razem ze swoimi pociechami przygotowywali podczas zajęć ozdoby świąteczne.  Wszyscy z dużym zaangażowaniem pracowali, a owocem tej pracy były pięknie ozdobione drzewka i stroiki świąteczne.

Zapraszamy do galerii. Marzenna Dettlaff

 

                                                           JASEŁKA SZKOLNE 11.12.2013

 

…Pójdźcie wszyscy ze mną do Betlejem w gości...Tymi słowami grudniowego wieczoru przywitano wszystkich licznie przybyłych gości, przedstawicieli Wójta i Rady Gminy oraz rodziców naszych uczniów.

Wszystkich widzów w świąteczny i uroczysty nastrój wprowadziła piękna scenografia, jakiej jeszcze w szkole nie było i wspaniałe pastorałki wykonane przez anielski chór (uczniów klas 0 i I). Ponadto w inscenizacji brały udział dzieci należące do Szkolnego Koła Muzycznego - był niezapomniany pokaz taneczny, barwne kostiumy i blask świec.
        Nie zabrakło świątecznych życzeń, które złożyła na zakończenie Pani Dyrektor Elżbieta Czaja.
        Następnego dnia nasze Jasełka mogły obejrzeć dzieci z okolicznych przedszkoli. Zaproszone przedszkolaki głośno oklaskiwały starszych kolegów i chętnie włączyli się do zaśpiewania finałowej pastorałki.

Justyna Krytenko

SZLACHETNA PACZKA - CERTYFIKAT

 

Link z informacjami o naszym udziale w akcji

Pamiętamy o zwierzętach

10.12.13. uczniowie klasy IIb wraz z Rodzicami i wychowawczynią, wybrały się do „Ciapkowa”, aby zobaczyć w jakich warunkach żyją podopieczni schroniska i przekazać zgromadzone dary.

Dzieci  były poruszone losem trafiających tam czworonogów. Dowiedziały się bardzo dużo na temat prawidłowej opieki nad zwierzętami, odpowiedzialności za nie, a także na temat pracy schroniska.

Na pożegnanie otrzymały dyplom za pomoc i etyczną postawę wobec zwierząt.

  Danuta Święcińska

POMYSŁ NA NIEZMARNOWANE MIKOŁAJKI

6 grudnia - dzisiaj już było chyba wszystko: wichura, śnieg, 2-godzinna podróż autobusem (zamiast 30 min), autobus jadący bokiem zamiast prosto, zabawa w kręgielni, "lepienie" pizzy, seanse filmowe w kinie, Experyment, wiele innych atrakcji i przede wszystkim … wizyta Mikołaja! Czy kogoś ominął?
 

Marek Kułakowski

Wyjście do klubu U7!
Mimo zapowiadanych komplikacji pogodowych wyjście klas czwartych do kręgielni udało się znakomicie. Bez problemów dojechaliśmy, a potem wróciliśmy do szkoły.
Godzina gry na torach, frytki i mikołajkowa czapeczka sprawiły wszystkim wiele radości.  Dzieci były bardzo zadowolone :)

Beata Wierzbicka

CHATKA MAŁOLATA

Mikołajki 2013 grupa przedszkolna postanowiła spędzić w ,, Chatce Małolatka".
Podczas  mikołajkowej  zabawy  czas umilały  tańce i pląsy ze śnieżynką, wspólne ubieranie choinki, a także spotkanie ze św. Mikołajem.

Małgorzata Karabela - Zapraszamy do galerii w zakładce dyskoteki, zabawy.

Niezapomniane Mikołajki  w  Experymencie

Dzień 6 grudnia, czyli Mikołajki, musiał różnić się od normalnego dnia szkolnego. Klasy Va i Vb postanowiły wybrać  się więc  do Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Wielu z nich odwiedziło to miejsce po raz pierwszy. Zgodnie z przewodnimi hasłami  Experymentu: działaliśmy, obserwowaliśmy, zadawaliśmy pytania, a konkretnie każdy z nas miał możliwość wykonania wirtualnej operacji, stworzenia  filmu animowanego, wykrzyczenia własnych emocji, sprawdzenia, jak będziemy wyglądać za 30 lat...Na zmęczonych poznawaniem tajników nauki  czekała wyspa relaksu.

Warto było pokonać pogodowe niedogodności (śnieg, wiatr, zawieję)  i  znaleźć się w miejscu, w którym  eksperymentować można  do woli..

i wiele się w ten sposób nauczyć.

Danuta Narewska, Mariola Sulkowska

RATUJMY MIKOŁAJA

5 grudnia 2013r. klasy: O, IIb, IIIb, IIIc wyjechały do Gdyni do Multikina Gemini na film pt.: " Ratujmy Mikołaja". Film był pełną  przygód opowieścią pechowego Elfa Bernarda, który wyruszył w podróż do przeszłości, aby ratować Mikołaja i Święta Bożego Narodzenia. Bezpieczny, komfortowy  przejazd  w obie strony zapewnił nam ZKM w Gdyni. Serdecznie za to dziękujemy.

Marzenna Dettlaff

 

Przed nami święta

Po południu 29 listopada uczniowie klasy IV b wraz z rodzicami spotkali się na warsztatach z decoupage. W miłej atmosferze przygotowali bożonarodzeniowe dekoracje. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy IV b – p. Aleksandra Salamon. Ponieważ frekwencja dopisała kolejne spotkanie planujemy wiosną.

Renata Korybut-Orłowska

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

W piątek 22 listopada o godzinie 3.00 spod naszej szkoły wyruszył autokar z uczniami klas VI i IV do Warszawy. Celem było odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. Zanim jednak  rozpoczęliśmy zwiedzanie "Kopernika" udaliśmy się na Plac Zamkowy pod Kolumnę Zygmunta i na Stare Miasto. Pogoda zupełnie jak  nie w listopadzie, sprzyjała porannemu spacerowi po naszej stolicy.

Następnie udaliśmy się do celu naszej podróży gdzie mogliśmy poznawać prawa przyrody poprzez samodzielnie przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Akurat 22.11 została otwarta nowa wystawa czasowa Centrum Nauki Kopernik, Instytutu Francuskiego w Polsce i Goethe-Institut "Zapach - niewidzialny kod". Wystawa ukazuje historię perfumiarstwa i pozwala się przekonać, że zapach to forma komunikacji.

W trakcie zwiedzania centrum mieliśmy zaplanowaną wizytę w Planetarium Niebo Kopernika, które jest jednym z najbardziej wszechstronnych, najnowocześniejszych planetariów multimedialnych na świecie. Rozgwieżdżone niebo mieliśmy na wyciagnięcie ręki. Kiedy siedzieliśmy pod półkolistym ekranem obraz otoczył  nas ze wszystkich stron.. Oglądaliśmy również  film 3D "Poczatek ery kosmicznej", który opowiada o podboju kosmosu, jakiego ludzkość dokonała w ciągu ostatniego półwiecza.

Na zakończenie naszego pobytu   w Centrum Nauki oglądaliśmy Teatr robotyczny, w którym na scenie występowali cybernetyczni aktorzy. Scenariusz przedstawienia oparty jest na "Bajkach robotów" Stanisława Lema. Jej bohater, mężny robot Ferrycy zakochuje się w pięknej księżniczce Krystali. Perypetie zakochanego robota stają się pretekstem do pokazania w satyrycznym świetle dziejów ludzkości.

Zgodnie z powiedzeniem "Wszystko, co dobre, szybko się kończy" równie szybko powróciliśmy do domu.

                                                                                                                                                                                                   

 

POMOC DLA CIAPKOWA

Zakończyliśmy już coroczną akcję "Pomoc dla Ciapkowa".  Jak zwykle mogliśmy liczyć na ogromne zaangażowanie naszych uczniów i ich rodzin. Ilość zebranych darów jest imponująca. Oto wykaz zebranych rzeczy:

-  88 kg suchej karmy;
-  ponad 33 kg karmy w puszkach;
-  43 smakołyki;
-  14 misek;
-  22 zabawki;
-  2 legowiska;
-  30 koców;
-  24 ręczniki;
-  2 kołdry;
-  4 poduszki;
-  1 kurtka;
-  1 śpiwór;
-  2 prześcieradła;

-  1 skóra owcza - chodnik podłogowy;
-  1 narzuta.

 
Wszystkim osobom, którym los zwierzaków w schronisku nie jest obojętny, serdecznie dziękujemy.
Dorota Nikelska
Zapraszamy do galerii.

 

Akademia dla zaproszonych gości

Dnia 14.11.13r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie z okazji Święta Niepodległości, które przygotowali uczniowie z klasy IIIB z wychowawczynią i nauczycielem historii  panem Dawidem Szymańskim. Pani  Justyna Krytenko przygotowała wraz z chórem szkolnym oprawę muzyczną.

   Na przedstawienie zaproszeni zostali rodzice i dziadkowie uczniów.  Swoją obecnością zaszczycił nas  ksiądz Adam Cholcha z parafii pod wezwaniem św. Pawła w Gdyni Pogórzu oraz emerytowani pracownicy szkoły.
Zaproszeni goście po przedstawieniu nie kryli łez wzruszenia. Chwalili wspaniałą grę aktorską małych artystów. Podkreślali ważną rolę, jaką pełni nasza szkoła w kształtowaniu postaw patriotycznych u dzieci  już od najwcześniejszych lat. Spotkanie to było doskonałą okazją do zacieśniania więzi ze środowiskiem lokalnym.

Marzenna Dettlaff

ZESPÓŁ KASZUBSKI

     Celem kółka kaszubskiego działającego w naszej szkole jest propagowanie kultury „naszej Małej Ojczyzny” w środowisku. Dzieci ze szkolnego zespołu regionalnego „Rëbôcë” zaprezentowali się przed swoimi młodszymi kolegami z przedszkola „Fundacja Dobroczyńca”.

     Dnia 15 listopada 2013 roku przyszli ze swoim opiekunem -panią Emilią Kula do przedszkola. Przedstawili dzieciom piosenki i tańce kaszubskie.

     Weszli na scenę krokiem poloneza pt.: „Hej, tu u nas na Kaszebach”.  Następnie zaśpiewali stary utwór „Kaszebscze abecadło”, po czym zatańczyli „Cindę” – taniec rytmiczny z klaskaniem i szybkimi obrotami. W spokojniejszej piosence pt.: „Jem jô rëbôk” wystąpili jako soliści chłopcy. W innej piosence o rybakach pt.: „Rëbôcë, rëbôcë” zaprezentowały się również dziewczynki, pytając chłopców o to, dokąd płyną, czy się nie boją burzy? W tym samym klimacie zaśpiewały dzieci piosenkę o żeglarzu. Na zakończenie swego występu mali artyści odtańczyli taniec w spokojnym rytmie pt.: „Fala”.

     Podsumowaniem występu i spotkania z przedszkolakami było wspólne zdjęcie, podziękowanie w formie dyplomu i torebki cukierków. Wszyscy byli  bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani.

Emilia Kula

"Jackie and the Giant"

Dnia 12 listopada klasy IIc, IIIa,IIIb i IIIc wybrały się na anglojęzyczny spektakl  pt. "Jackie and the Giant" wystawiany przez Theatre z Pragi. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, które oprócz ciekawej fabuły pozwalało na utrwalenie gramatyki i słownictwa z języka angielskiego. Wszyscy zgodnie uznaliśmy, że był to doskonały pomysł na ciekawą lekcję angielskiego.

Dorota Nikelska

                    VIII Gminne Biegi z okazji Święta Niepodległości 

        Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, wzięli udział w Gminnym Biegu z okazji Święta Niepodległości. W tym roku w VIII już biegu uczestniczyło łącznie 180 osób.

Pierwsza grupa to dzieczynki z klas 0- III. Druga grupa chłopcy z klas młodszych. Mieli oni do pokonania 350 m. Wśród chłopców z naszej szkoły najlepiej pobiegł Szymon Kozielski, który zajął II miejsce. Następnie biegli uczniowie klas IV-VI. Jako pierwsze pobiegły dziewczynki pokonując dystans 800 m. Wśród nich najlepiej pobiegła Barbara Grzybek, uczennica klasy VI i zajęła I miejsce. Wśród chłopców uczeń klasy V Szymon Kłosiński, który zajął VI miejsce. Każdy uczestnik biegu  otrzymał pamiątkowy  medal.Chociaż pogoda nie dopisała to humory nikogo nie opuszczały.Wszystkim gratulujemy!

Aleksandra Salamon

SPOTKANIE W GĘŚNIKU

 Jak co roku w Dębogórzu stowarzyszenie „Alvik” i ferma gęsi u pana Andrzeja Dzienisza zorganizowali spotkanie związane z tradycją kaszubską dla uczniów szkół gminnych.

   Dzieci z kółka kaszubskiego z naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu warsztatowym w gęśniku w niedzielę 10 listopada 2013 roku, gdzie zapoznali się z tradycją hodowli gęsi na Kaszubach, wzięli udział w konkursie plastycznym na temat ryb i gęsi w tradycji kaszubskiej oraz  w grupowym układaniu puzzli.

   Każde dziecko  uczestniczące w  spotkaniu otrzymało upominek, składający się z książeczki, układanki, znaków odblaskowych przypominających o spożywaniu warzyw i owoców.

   Dzieci były bardzo zadowolone z pobytu na fermie gęsi pana Dzienisza.  Następne warsztaty na temat zdrowego żywienia odbędą się w grudniu, na które również się wybieramy.

Emilia Kula

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2013

Dnia 11 listopada 2013 r. Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w obchodach Święta Niepodległości w naszej gminie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą w kościele parafialnym w Kosakowie. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Józefa Kleby naprzeciwko Urzędu Gminy w Kosakowie.                                                        

W uroczystości wzięły udział władze gminy, radni, sołtysi, liderzy społeczności lokalnej, uczniowie szkół oraz mieszkańcy Gminy Kosakowo.

Eliza Filipowicz

 

Basket Cup

8 listopada 2013 roku nasza szkoła była gospodarzem ciekawego wydarzenia sportowego.

Stowarzyszenie Trefl Pomorze zorganizowało rozgrywki Nordea Trefl Basket Cup. Jest to projekt zachęcający do sportowej rywalizacji oraz promujący aktywny i zdrowy tryb życia wśród uczniów szkół podstawowych. To właśnie oni rywalizują ze sobą podczas turnieju.

W rozgrywkach w sezonie 2013/2014 wezmą udział reprezentacje 24 szkół podstawowych, natomiast w wielkim finale, który zostanie rozegrany w ERGO Arena zobaczymy 4 najlepsze drużyny. Finaliści Nordea Trefl Basket Cup zostaną wyłonieni po rozegraniu 10 turniejów w dwóch pierwszych etapach rozgrywek.

Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane upominki, a najlepsze drużyny zostaną dodatkowo nagrodzone. Niewątpliwą atrakcją dla zawodników występujących w turnieju finałowym będzie oprawa meczowa rodem z Tauron Basket Ligi. Młodzi koszykarze swoje pojedynki o miejsca na podium rozegrają na oczach kibiców w ERGO Arena przed rozpoczęciem meczu koszykarskiej drużyny Trefla Sopot, na który już dziś zapraszamy!

Joanna Napierała

 

Podróż w czasie

   12.11.2013r. uczniowie klas Va i Vb wybrali się w intrygującą podróż w czasie. Wraz ze świtą rzymskiego ekwity przemierzyli cały szlak bursztynowy, by na dłużej zatrzymać się w Rzymskiej Faktorii w Pruszczu Gdańskim. Tu byli świadkami codziennego życia wodza, kowali czy bursztyniarza.

    Zebrane w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym eksponaty i materiały audiowizualne pomogły uczniom nie tylko poznać bogatą historię regionu, w którym mieszkają, ale i całego Imperium Rzymskiego.

Marta Rymsza

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w zakładce ciekawe lekcje.

 

Saksofon

Żywa lekcja muzyki: „Saksofon”. Na dzisiejszej lekcji muzyki, poznaliśmy kolejny instrument - saksofon. Już teraz wiemy dlaczego należy on do grupy instrumentów dętych drewnianych (ze względu na budowę i drewniany stroik) oraz po czym odróżnić saksofon sopranowy od altowego, tenorowego i barytonowego. Każdy z tych saksofonów mogliśmy zobaczyć na żywo i posłuchać ich brzmienia. Czekamy na kolejne instrumenty.

Marek Kułakowski

 

 

Sobotni poranek z „Kopciuszkiem”

26 października w sobotni poranek uczniowie naszej szkoły spotkali się w Centrum Kultury w Gdyni, by wspólnie uczestniczyć w przedstawieniu teatralnym pt. Kopciuszek w reż. Tomasza Podsiadłego. W role baśniowych bohaterów wcielili się młodzi adepci sztuki scenicznej, którzy tworzą grupę teatralną pod nazwą Scena 138. Podobały się nam bajkowe, kolorowe kostiumy, żywiołowe układy taneczne, dynamiczna muzyka, a zwłaszcza wspólnie z aktorami wykonywany „taniec – rozweselaniec”.

Warto dodać, że bilety na przedstawienie uczniowie otrzymali w nagrodę za zajęcie III miejsca w gdyńskim konkursie Jasełkowy Zawrót Głowy w zeszłym roku szkolnym. Dopiero jednak teraz w repertuarze Centrum Kultury znalazł się spektakl dla dzieci.

Warto było poczekać i obejrzeć właśnie Kopciuszka.

   Danuta Narewska i Marta Rymsza

 

PAMIĘĆ O ZMARŁYCH

Tradycją naszej szkoły jest, że w okresie poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych klasy starsze odwiedzają cmentarze, by oddać cześć i porządkować groby żołnierzy, osób zasłużonych dla Polski. Jak co roku klasy szóste udały się na cmentarz na Witominie, gdzie znajduje się symboliczny grób patrona naszej szkoły. Uczniowie starannie umyli nagrobek oraz uporządkowali teren wokół niego. Następnie chwilą ciszy i zadumy uczcili pamięć tego Wielkiego Polaka.

Agnieszka Lubowicka

Uczniowie klas piątych, podtrzymując wieloletenią, szkolną tradycję, tuż przed Dniem Wszystkich Świętych udali się na cmentarz znajdujący się na Oksywiu.  Zadbali tam o groby żołnierzy poległych w czasie drugiej wojny światowej. Uczniowie z zapałem i ogromnym zaangażowaniem porządkowali nie tylko pomniki, ale i otaczający je teren. Grabili liście, układali wiązanki kwiatów i znicze. Po skończonej pracy przyszedł czas na chwilę zadumy i refleksji.

Marta Rymsza

 

NA PLANIE FILMOWYM

Wczoraj (26.03.2010) nasza szkoła zamieniła się w plan filmowy. Pomimo iż była sobota, uczniowie klasy IV b przyszli do szkoły przygotować film na konkurs: Tesco dla szkół „Talent do niemarnowania”. Celowo wybraliśmy sobotę, żeby można było spokojnie pracować. O samym filmie na razie nie będziemy rozmawiać, żeby nie dawać gotowych pomysłów konkurencji z innych szkół. Możemy za to zdradzić kilka szczegółów z planu filmowego.

W nagraniu uczestniczyło 20 uczniów i nauczyciel. Zdjęcia do filmu kręcono na korytarzach i w sali 23. Wiele scen było dublowanych. Do filmowania wykorzystaliśmy kamerę, lustrzankę cyfrową, posiłkowaliśmy się statywem i systemem stabilizacji obrazu ‘fly-cam’. Do efektów specjalnych samodzielnie wykonaliśmy tzw. ‘greenbox’. Zdjęcia do filmu trwały 4 godziny, przygotowania w domu – każdy przynajmniej godzinę, nagraliśmy 90 minut materiału roboczego, montaż filmu zajmie około 5-8 godzin, przygotowanie tła dla efektów specjalnych zajmie 2-3 godziny, film konkursowy będzie trwał …. 2 minuty. Nie jesteśmy w stanie policzyć ile razy padły dzisiaj komendy "€˜cisza na planie", "€˜akcja", "€˜pozycja wyjściowa", "€˜dubel", itp.

Warto dodać, iż nie była to pierwsza przygoda uczniów klasy IV b z planem filmowym. Mieli już taką okazję w II klasie, przygotowując zadanie na edukację europejską.

Marek Kułakowski

TESCO DLA SZKÓŁ

16 października przypada Światowy Dzień Żywności. Kilka dni później (23 października) uczniowie naszej szkoły, przygotowujący się do udziału w konkursie: Tesco dla szkół „Talent do niemarnowania”, zorganizowali w szkole happening, mający na celu zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i uświadomiła wielu osobom w różnym wieku, jak niewiele trzeba, aby nie marnować żywności. Zachęcamy do zapoznania się z ulotką, którą rozprowadzali uczniowie. Znaleźć ją można w galerii wśród innych zdjęć z naszej akcji.

Marek Kułakowski

TEATR W TELEWIZJI

We wtorek po raz kolejny zagościł do naszej szkoły nietypowy teatr: "Internetowy Teatr TVP dla szkół". Była to kontynuacja rozpoczętej już inicjatywy Telewizji Polskiej, której ideą jest tworzenie jak najszerszego dostępu do wydarzeń kulturalnych.Uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przygody Calineczki, osadzone we współczesnych realiach (szczególnie jeśli chodzi o dialogi). Za scenę posłużył ekran projektora. Sala gimnastyczna stała się salą widownią. Dzięki współczesnej technice mogliśmy uczestniczyć w ciekawym przedstawieniu.

Marek Kułakowski

                                                                                      

W TEATRZE

 

22 października 2013r. nasza klasa - II a - była w Teatrze Muzycznym na przedstawieniu „Tuwim dla dzieci”. Przedstawienie bardzo się podobało wszystkim dzieciom. Uczniowie z różnych szkół byli zapraszani na scenę „do pomocy” aktorom. Z naszej klasy Olek Hebel i Tadzio Wojciechowski mieli okazję przez chwilę grać razem z prawdziwymi aktorami na prawdziwej scenie. Zobaczyliśmy inscenizację 20 wierszy Pana Juliana. Podziwialiśmy pomysłową scenografię i grę aktorów. Zwróciliśmy szczególną uwagę na wiersz „Abecadło” – wcześniej sami prezentowaliśmy ten utwór na szkolnej scenie, a dzisiaj zobaczyliśmy jak grają go prawdziwi aktorzy.

 Ewa Stoińska

 

Na tym samym przedstawieniu byli również uczniowie klas: I b, IIIb i IIIc. A oto spostrzeżenia wychowawczyni klasy Ib. "Tuwim dla dzieci" - jest to interaktywne przedstawienie wystawiane na deskach wyremontowanej Sceny Kameralnej, w którym zaledwie czworo aktorów prezentuje wiersze Juliana Tuwima. Wydawać by się mogło, że to nic nadzwyczajnego… Nic bardziej mylnego! Dzieci z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w przedstawieniu. Losując piłeczki z numerami utworów decydują o ich kolejności. Przede wszystkim jednak poznają magiczny świat wierszy Tuwima doskonale się przy tym bawiąc. Prezentacji wierszy towarzyszy akompaniament fortepianu. Dzieciom najbardziej podobała się dobrze znana „Rzepka” i „Lokomotywa”.

Renata Korybut-Orłowska

 

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

16 października 2013 roku nastąpił punkt kulminacyjny Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować" organizowanego przez WOŚP. Uczniowie naszej szkoły włączyli się do wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo–oddechowej, który polegał na jednoczesnym wykonywaniu jej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób.


Udało się, zrobiliśmy to! Pobiliśmy rekord świata!
Ilość instytucji: 1266
Ilość fantomów: 6104
Ilość osób biorących udział: 86580

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim!

Dorota Nikelska

Zapraszamy do galerii zdjęć.

TRADYCJA NASZEJ SZKOŁY

Kolejną tradycją naszej szkoły jest przekazywanie drzewka uczniom klas pierwszych przez uczniów klas drugich. W tym roku pierwszaki zasadziły "choinkę" na trawniku od strony parkingu. Nie gatunek drzewa był dziś najważniejszy, ale obietnica uczniów, że na najbliższe święta ozdobią swoje "drzewko" nietypowymi bombkami: przyjaźni, radości, mądrości, wiedzy, dobrych ocen, ..... i wieloma innymi. Dodatkowo, aby drzewka mogło rosnąć w spokoju, uczniowie postanowili, że będą dbać aby nikt nie deptał trawnika wokół niego.

Marek Kułakowski

Zdjęcia w galerii - pasowanie na ucznia.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzisiaj świętowaliśmy w szkole Dzień Edukacji Narodowej. Jest to dzień szczególny dla wszystkich pracowników naszej szkoły, a także dla uczniów. Klasy Va i VIb przygotowały zabawny i wzruszający zarazem program artystyczny, a następnie zaprosiły dorosłych do udziału w quizie muzycznym „Jaka to melodia”. Nauczyciele i pracownicy obsługi i administracji z uśmiechem na ustach rywalizowali między sobą, odgadując tytuły piosenek i nazwy ich wykonawców. Wszyscy uczniowie głośno dopingowali swoich faworytów. Konkurs wygrali nauczyciele klas 0-III. Na koniec uroczystości wszyscy obecni zatańczyli w rytm nowego przeboju „Witajcie w naszej szkole.”

Agnieszka Lubowicka

Zapraszamy do galerii zdjęć!

RAJD ROWEROWY KLASY IVB